Ambasadorja amerikane në OKB: Jeni kundër Izraelit

schedule12:34 - 7 Prill, 2018

schedule 12:34 - 7 Prill, 2018

Kombet e bashkuara janë kundër Izraelit dhe për këtë arsye i nënvlerësoj. Kështu u shpreh ambasadorja amerikane në OKB, Niki Haley, gjatë një fjalimi në një universitet në Karolinën e Veriut.

Ambasadorja amerikane në OKB, Niki Haley, ka të njëjtin mendim nënvlerësues për organizatën ndërkombëtare të shprehur dhe nga këshilltari i ri për Sigurinë Kombëtare amerikane, Xhon Bolton.

Ajo u shpreh se e njeh mirë Bolton dhe kritikat e tij për Kombet e Bashkuara, si dhe është dakord me të. Më tej, Haley shtoi se do të ketë një marrëdhënie shumë të mirë pune me të. Këtë deklaratë ajo e dha gjatë një fjalimi në Universitetin Djuk në Karolinën e Veriut.

Që nga momenti që është emëruar përfaqësuese e përhershme në Pallatin e qelqtë, Haley ka shtyrë Shtetet e Bashkura të Amerikës që të reduktojë financimin në OKB dhe ka kritikuar organizatën për atë që ajo e cilëson si një paragjykim anti-Izrael./abcnews.al