Alpinisti i parë në botë që ngjtiti Everestin, ndërron jetë “Leopardi i dëborës”

schedule07:42 - 22 Shtator, 2020

schedule 07:42 - 22 Shtator, 2020

Alpinist i njohur nepalez, i cili u bë personi i parë në botë që u ngjit në malin Everest 10 herë pa oksigjen në shishe, ka vdekur në moshën 72 vjeçare.

Ang Rita Sherpa, i njohur gjerësisht si “Leopardi i dëborës”, arriti për herë të parë në majën e malit më të lartë në botë në 1983.

Familja e tij tha që ai vdiq të hënën në kryeqytetin Katmandu. Sherpa vuante nga probleme të trurit dhe mëlçisë.

Vdekja e tij u përshkrua si një humbje e madhe për Nepalin dhe komunitetin e alpinistëve.

Në vitin 2017, Rekordet Botërore të Guinness njohën Ang Rita si personin e vetëm në botë që ishte ngjitur në malin Everest 10 herë pa oksigjen në shishe, midis 1983 dhe 1996. Rekordi qëndron ende.

Ai gjithashtu arriti ngjitjen e parë dimërore të malit 8,848m (29,028ft) pa oksigjen shtesë në 1987.

Shkathtësia e tij në ngjitje i dha atij pseudonimin “Leopardi i dëborës”.

Ang Rita gjithashtu punoi në projekte të ruajtjes për të mbrojtur mjedisin Himalaian dhe biodiversitetin. g.v/abcnews.al