Alibeaj: Grabitja e serverit të Prokurorisë Durrës, provë se shteti ka rënë

schedule16:01 - 24 Maj, 2018

schedule 16:01 - 24 Maj, 2018

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj ka denoncuar vjedhjen, për herë të dytë brenda muajit, të prokurorisë së Durrësit ku është marrë server it ë dhënave të çështjeve penale. Kjo vepër kriminale, e cila vjen vetëm 2 javë pas një tjetër të këtij lloji për demokratët është tregues i qartë se shteti ka rënë dhe se krimi ka fuqi dhe mbrojtje politike.

Deklarata e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj

Krimi që ka kapur shtetin e Edi Ramës ka bërë një tjetër goditje kriminale sot.Ia ka arritur të bastisë mu në zemër edhe vetë organin i cili supozohet ta luftojë atë pa mëshirë.

Në prokurorinë e Durrësit është grabitur serveri i të dhënave të cështjeve penale. Pikërisht nëProkurorinë e Durrësit ku po pas denoncimeve të opozitës janë mbledhur të dhëna hetimorte për disa nga cështjet më të rënda të krimit dhe të korrupsionit të qeveritarëve

Para 2 javësh kësaj Prokurorie ju grabiten dokumenta të rëndësishme te hetimeve penale. Kryeprokuroja e Durrësit Donika Prela jo vetëm që nuk mbajti përgjegjësi por u gradua nga shoqja e saj Arta Marku, me urdhër të Edi Ramës dhe Fatmir Xhafës si kryeprokurore e Krimeve të Rënda, në shkelje flagrante të Ligjit për Organet e Drejtësië.

Ky akt sigurisht i ka trimëruar banditët e lidhur me pushtetin. Sotkrimi ia beh mu ne mes të zyrave te Prokurorisë dhei pashqetësuargrabitiserverin e te dhenave tëhetimeve penale për cështjet më të rëndësishme të krimit dhe korrupsionit të qeveritarëve.

Dje, një i burgosur me rrezikshmëri të lartë u arratis nga salla e gjyqit.

Të gjitha këto janë pasoja të kapjes së shtetit nga krimi, shteti i shpartalluar që mbron kriminelët dhe godet njerëzit e thjeshtë.

Vetëm në një vend ku qeveria është njësh më krimin mund të ndodh kjo.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur nëvend qëtë mbrojnë dëshmitarët dhe të sigurojnë provat, qëllimi i vetëm i Rama-Marku-Prela-Xhafës është si e si të mbrojë e të shpëtojë Fatmir e Agron Xhafën.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur qeveria dhe Kryeministri po bejne ç’është e mundur të zhdukin provat e krimit më të rendë që ka kapur Fatmir Xhafën dhe Edi Ramën.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur provat e verteta hetimore rrembehen nga banditët mu në zemër të prokurorisë,

kur kryeministri,  i servir prokurorise siprova ato që prodhon Edi Rama në mes të natës, sic ishte prova imagjinare e Edi Ramës, qëmbronAgron Xhafën, vëllanë e Fatmir Xhafës, i certifikuar nga gjykatat italiane si bos i bandave ndërkombetare të trafikut te narkotikeve.

Nuk ka si të ndodhe të ndryshe kur kërconohet dhe tentohet të blihet deshmitari, prej bandave të lëshuara me mison nga qeveritarët dhe kërcënohet gazetari që denoncon krimin

Nuk ka si të ndodh ndryshe kur kryeministri, Ministri i brendshëm drejtuesit e policisë, të gjithë këta në mbrojtje të Xhafajve, as që nuk pyeten nga prokuria, por merren ne pyetje denoncuesit e krimit, opozita dhe gazetarët.

Kesaj qeverie tëbërë njësh me krimin, që ka kapur prokurorinë dhe gjykatat, e qëështë vënë në mbrojtje të krimit dhe shkatërrim të provave,i ka ardhur ora ti humbë vula njëherë e mirë.

Edi Rama dhe Fatmir Xhafa nuk mund të qeverisin më shqiptarët, sepse nuk përfaqësojnë interesat e shqiptarëve, por të krimit dhe korrupsionit ku janë zhytur kokë e këmbë. Ndaj sot më shumë se kurrë, cdo shqiptar, ka të drejtë dhe detyrim ndaj vetes, familjes, vendit, që të mos lejojë të humbasë të ardhmen e tij. Le të bashkohemi të gjithë, pa dallim të shtunën në ora 11 në Tiranë.

Bashkë jemi më të fortë se krimi dhe qeveria e Edi Ramës e lidhur me të.

Bashkë do ti japim fund kapjes së shtetit nga krimi, do  të çlirojmë Shqipërinë nga makthi, do hapim kapitullin e shpresës dhe mundësive për jetë më të mirë për çdo shqiptar. /abcnews.al