Aleati i Putin u mburret fëmijëve dhe kërcënon perëndimin: Raketat tona mund të shkatërrojnë gjysmën e bregdetit të SHBA

schedule22:29 - 20 Maj, 2022

schedule 22:29 - 20 Maj, 2022

Dmitry Rogozin aleati i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin, u është mburrur fëmijëve më armën vrastare, e cila sipas tij mund të shkatërrojë gjysmën e bregut të SHBA-ve.

Gjatë një aktiviteti me fëmijë, Rogozin u ka treguar atyre fuqinë e madhe që kanë raketat “Satan 2”, të cilat sipas tij mund të shkatërrojnë gjysmën e bregut të SHBA, duke bërë kështu një paralajmërim drithërues për Perëndimin.

Raketa e fundit botërore RS-28 Sarmat mund të shpërthejë objektiva me pothuajse 16,000 mph, të mbajë 15 koka luftarake dhe ka potencialin për të zhdukur një zonë me madhësinë e Teksasit në një goditje të vetme.

Dmitry Rogozin, kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos, është mburrur para nxënësve të shkollës se raketa do të “marrë detyrën luftarake” këtë vit.

Ai tregoi video të raketave të shumta strategjike ruse në një “maratonë arsimore federale” të quajtur Neë Horizons përpara se të përshkruante aftësinë e raketës balistike ndërkontinentale Satan-2.

Rogozin u thirri të rinjve: “Këtu shihni lëshimet testuese të raketave tona. Më të voglat shfaqen në paradat e Sheshit të Kuq. Më i madhi nuk do të përshtatet në Sheshin e Kuq, pasi janë shumë të mëdhenj.Tani mund të shihni (në video) Topol, Yars, raketën nëndetëse Bulava dhe në fund Sarmat. Një raketë e tillë [Sarmat] mund të shkatërrojë gjysmën e bregdetit të një kontinenti të madh, gjë që mund të mos na pëlqejë për shkak të politikës së saj agresive.”

/Abcnews.al/