Aktorja shqiptare nderohet me çmim nga qyteti i Stamfordit në Amerikë

schedule08:25 - 30 Nëntor, 2021

schedule 08:25 - 30 Nëntor, 2021

Aktorja e njohur shqiptare, Yllka Gashi, gjatë këtij viti ka qenë ndër emrat më të përfolur në mediat shqiptare dhe jo vetëm.

Duke qenë se arriti suksese të mëdha me filmin “Zgjoi”, ajo së fundmi në një postim të shpërndarë në rrjete sociale ka njoftuar se qyteti i Stamford-it në Connecticut e ka nderuar me mirënjohje për punën në film.

Kjo mirënjohje i është dhënë më 28 Nëntor, pikërisht në një ditë të veçantë të shqiptarëve.

Postimi i plotë të Yllkës:

“Në vitin 2015 kur unë dhe familja ime erdhëm për të jetuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, qyteti i Stamfordit në Connecticut, u bë shtëpia jonë larg shtëpisë!

Bashkë me vajzën time, ecja çdo ditë në rrugët e qendrës së qytetit, Mill River Park, Biblioteka Ferguson dhe këndi i lojërave Cove Beach, ishin ndër destinacionet tona të preferuara. Çdo ditë duke shëtitur lagjet dhe duke mësuar gjëra të reja dhe teksa më mungonte familja dhe vendlindja ime, Stamford arriti të më sillte gëzim dhe siguri në jetë. Edhe pse ne tashmë jetojmë në një tjetër qytet, Stamfordi ende mbetet një shtëpi e dytë për ne!

As në një milion vjet atëherë, nuk kam guxuar të ëndërroj se gjashtë vjet më vonë, në vitin 2021, ky qytet do të më nderojë me mirënjohjen e kryetarit të komunës për punën në “Hive” – kandidatin e Kosovës për Oscar 2022 dhe dashtë Zoti të nominuarin.

Jam thellësisht e nderuar dhe mirënjohëse!

Kjo mirënjohje është edhe më e veçantë sepse m’u dha dje ndërsa po festonim festën e Pavarësisë/Flamurit Shqiptar.

Në këtë ceremoni vjetore të organizuar nga Qendra Rinore Shqiptare në Greenwich dhe z. Richard Llukaj – biznesmen, filantrop dhe patriot i suksesshëm shqiptaro-amerikan – ndër të ftuarit specialë që na nderuan me praninë e tyre ishin edhe kryetari aktual i Stamfordit z. David Martin.

Kryetarja e sapozgjedhur e bashkisë znj. Caroline Simmons, z. Jim Himes – Përfaqësuesi i SHBA (D-CT 4th District) dhe z. Ferit Hoxha – Ambasador i Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në New York City.

Faleminderit të gjithëve për punën tuaj të palodhur, përfshirjen dhe vlerësimin e komunitetit shqiptar në SHBA!

Faleminderit Stamford!

Do ta kesh një vend të veçantë në zemrën time përgjithmonë!”. /abcnews.al