Aktakuza ndaj ish-presidentit/ Trump do të paraqitet në gjykatën e Nju Jorkut të martën

schedule08:34 - 1 Prill, 2023

schedule 08:34 - 1 Prill, 2023

Donald Trump dhe ekipi i tij ligjor po përgatiten të dalin para gjykatës në New York të martën, hera e parë që një ish-president përballet me akuza penale.

Një avokat që përfaqëson Trump, Joe Tacopina, tha të premten se ish-presidenti nuk do të vihet në pranga kur të paraqitet tek autoritetet javën e ardhshme.

Ndërsa Tacopina pranoi se lajmi i aktakuzës erdhi si një tronditje për Trump të enjten dhe tha se ai mësoi për fatin e tij nga shtypi.

Pasi u publikua lajmi se juria e madhe kishte votuar për të paditur Trump, Alvin Bragg, prokurori i qarkut në Manhattan, tha pothuajse dy orë më vonë se kishte kontaktuar avokatët e Trump.

Mbetet e paqartë se për çfarë konkretisht është akuzuar Trump, por ai mund të përballet me dhjetëra akuza për faktin se ka paguar me 130,000 dollarë yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels , i cili pretendon se ka pasur një lidhje jashtëmartesore me Trump duke filluar nga viti 2006.

Trump e ka mohuar diçka të tillë dhe megjithëse ai ka pranuar se ka rimbursuar ish-avokatin e tij, Michael Cohen, për pagesën prej 130,000 dollarësh për Daniels.

/abcnews.al