Abuzimet me rrugët, Dashamir Xhika kërkon lirim nga qelia

schedule14:08 - 21 Korrik, 2018

schedule 14:08 - 21 Korrik, 2018

Dashamir Xhika, ish-kreu i Autoritetit Rrugor Shqiptar kërkon të lirohet nga masa e sigurisë “arrest në burg”. Ish-zyrtari i lartë mbahet në qeli nga 7 Shkurti pas dyshimeve  për “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” gjatë procedurave për ndërtimin e segmentit rrugor Tiranë-Elbasan, duke i sjellë dëm miliona dollarë buxhetit të shtetit.

Kërkesa për shfuqizim të masës së sigurisë është depozituar në Gjykatën për Krimet e Rënda, ku pritet të shqyrtohet nga gjyqtarja Ilirjana Olldashi. Në kërkesë Xhika pretendon se kanë ndryshuar kushtet dhe se masa duhet të zbutet.

Për të njëjtën çështje, në hetim nga Krimet e Rënda janë edhe ish-vartësit e tij Albens Alite dhe Aksel Qurduka. Në vijimësi të hetimit Xhika ka mbajtur qëndrim mohues në lidhje me akuzën. Ai ka pretenduar se në funksionin e titullarit ishte personi i fundit që firmoste dhe se të gjitha aktet e nënshkruara prej tij, kishin pasur dakordësinë e strukturave përkatëse./abcnews.al