A është Lady Gaga mashkull? Këngëtarja jep më në fund përgjigjen

schedule12:04 - 17 Shtator, 2018

schedule 12:04 - 17 Shtator, 2018

Këngëtarja me famë botërore Stefani Joanne Angelina Germanotta, e njohur me emrin e saj të skenës si Lady Gaga, ka hedhur dritë mbi disa prej thashethemeve më të bujshme të karrierës së saj.

Në intervistën më të fundit për revistën prestigjoze “Vogue”, artistja i është përgjigjur rubrikës së famshmë të “73 pyetjeve” duke nxjerrë të pathënat nga jeta e saj personale dhe profesionale. Ajo ç’ka bëri fansat të reagojnë më së shumti, ishte deklarata për thasethemin më të çuditshmë që kishte dëgjuar për veten duke u shprehur: “Thashethemi më i çuditshëm që kam dëgjuar është fakti se unë kam penis.”

Këto spekulime patën një vrull të madh në vitin 2010 kur këngëtarja pati kulmin e karierës së saj. Shkak u bë natyra ekzibicioniste dhe guximi për të eksperimentuar në aspekte që asnjë këngëtare femër nuk kishtë tentuar më parë. Vlen këtu për tu përmendur momenti kur ajo shkoi në ndarjen e çmimeve MTV VMA e veshur me një fustan prej mishi, apo herë të tjera duke performuar e përgjakur në skenë e me shumë videoklipe satanike.

Larg nga feminiteti me të cilin ishim mësuar të shihnim artistet e muzikës pop, mediat ngritën hipotetikisht thashethemet se e vetmja arsye që Gaga ishtë kaq e “ndryshme” dhe “e çuditshme” qëndronte për arsyen se ajo në fakt ishte mashkull.
Në atë kohë, pretendime të tilla u quajtën marrëzi dhe seksizma nga një pjesë e fansave, ndërkohë që pjesa tjetër gjithmonë ishte në dyshim, për shkak të natyrës kontraverse të këngëtares.

Tashmë pasi është bërë fituese e shumë çmimeve Grammy, nominuar për kolonën zanore në Oscar, performancës në Superbowl dhe rrëmbimit të një Golden Globe për interpretimin e saj në “American Horror Story”, ajo duket se po shijon suksesin.

Intervista e Vogue sjell nje prizëm tjetër të artistes. Atë e shohim më magjepsëse se kurrë duke na treguar se ajo di të transformohet madje edhe në një zonjë të denjë për revistat glamoroze. Duke pirë çaj në verandën e saj, ajo gjithashtu promovoi edhe filmin më të ri “A star is born”, i cili pritet të dalë së shpejti në kinema. Duket se pas eksplorimit të çdo skute në skenat muzikore, në këto momente Gaga po fokusohet tek karriera si aktore./abcnews.al