A e dini pse relaksohemi kur dëgjojmë shiun që bie?

schedule14:26 - 30 Janar, 2023

schedule 14:26 - 30 Janar, 2023

Të zgjohesh në mes të natës zakonisht nuk është diçka për të cilën do të ishe mirënjohës, por kur zgjohesh nga tingulli i shiut që godet dritaren, mund të ndjesh një ndjenjë të çuditshme gëzimi. Nëse diçka e tillë është e vërtetë dhe e keni ndarë me të tjerët rreth jush, do ta keni vënë re se nuk jeni vetëm. Pavarësisht nëse e doni shiun apo jo, nuk ka dyshim se dëgjimi i zhurmës së pikave të tij është qetësues. Por pse?

Sipas Marianne Rizkallah, psikoterapiste muzikore dhe drejtoresha e North London Music Therapy, përgjigja ka të bëjë shumë me vetitë ritmike të shiut. Në të vërtetë, pavarësisht origjinës së tij natyrore, zhurma e shiut është mjaft e qëndrueshme dhe e parashikueshme, dhe kjo është ajo që e bën atë kaq qetësues. “Ashtu si muzika ndikon si në pjesët autonome ashtu edhe në limbike të sistemit tonë nervor (duke ndikuar përkatësisht në rrahjet e zemrës dhe emocionet tona), tingulli i qëndrueshëm dhe i parashikueshëm i reshjeve mund të ndihmojë në rregullimin e përgjigjeve të sistemit tonë nervor,” shpjegon Rizkallah. “Truri ynë mësohet shpejt me ritmin e plicit”, shton ajo. “Nuk është shumë i zhurmshëm dhe nuk vjen me surpriza të mëdha dëgjimore, dy gjëra që ne e dimë se i pëlqejnë trurit tonë.”

Katerina Georgiou, psikoterapiste praktike dhe autore e librit “Si të kuptojmë dhe përballojmë stresin”, beson gjithashtu se mënyra se si shiu tërheq shqisat tona mund të jetë gjithashtu ajo që e bën atë kaq relaksues. “Çelësi këtu është se zhurma e pikave të shiut godet shqisat tona,” shpjegon Georgiou. “Kur ndihemi të shqetësuar për jetën apo edhe në një gjendje paniku, mund të ndihemi të bllokuar në mendjen tonë dhe tani është kuptuar se teknikat e tokëzimit që na lidhin me shqisat dhe trupin tonë mund të na nxjerrin nga atje”.

Ajo vazhdon: “Tingulli i pikave të shiut na ndihmon ta bëjmë këtë: tingulli në prag të dritares angazhon dëgjimin tonë, ndërsa nëse jemi jashtë në shi, prekja shton shqisat që aktivizohen”.

Epo, ja ku shkoni. Ka një arsye pse shumë prej nesh kënaqen duke dëgjuar shiun, dhe ndërsa fundi i verës mund të mos jetë shumë i mirëpritur, ka gjithmonë ato ditë me shi vjeshte që ne mbështillemi në divan dhe i presim me padurim./abcnews.al