A e dini pse përdoret pjesa blu e gomës?

schedule13:01 - 7 Mars, 2022

schedule 13:01 - 7 Mars, 2022

Na tregoni të vërtetën të gjithëve që ka ndodhur. Diku, dikur, një herë gjatë viteve studentore, një mësues apo një shok klase na ka thënë gënjeshtrën më të madhe të të gjitha kohërave. Gënjeshtra e copës blu të gomës…

“Me copën e kuqe fshin lapsin dhe me blunë stilolapsin” e mësuam nga fëmijët e vegjël dhe e gëlltitim të papërpunuar. Jo vetëm kaq, por ne jemi përpjekur vazhdimisht të arrijmë të pamundurën.

Edhe kur në përpjekjen tonë për të fshirë lapsin me copën blu të gomës e shponim letrën, nuk e ulëm. E bëmë herë pas here, sepse ishim të sigurt që fajin për grisjen do ta kishte ndoshta fletorja dhe jo truku ynë i pagabueshëm.

Ne jetuam me këtë gabim për kaq shumë vite. Sepse e vërteta e hidhur që shkatërron mitin e viteve të shkollës sonë është se goma blu nuk është bërë kurrë për të fshirë një stilolaps.

Ana e pllakës së gomës ishte projektuar në të vërtetë për të fshirë një laps. Ana blu ishte projektuar gjithashtu për të fshirë lapsin, por në letra më të forta dhe më të trasha.

Cilado anë që zgjidhni, goma ka për qëllim të thithë tonerin. Universi ynë i fëmijërisë po shembet, por fatkeqësisht kjo është e vërteta./abcnews.al