90-vjeçarja mban premtimin, kthehet pas 75 vitesh në shtëpinë e saj në Pakistan

schedule14:58 - 13 Gusht, 2022

schedule 14:58 - 13 Gusht, 2022

Muajin e kaluar, 90-vjeçarja Reena Chhibber Varma, nisi një udhëtim që shumë e mendonin se ishte i pamundur. Ajo udhëtoi në Pakistan për të parë shtëpinë e saj të dikurshme për herë të parë në 75 vjet.

Ndërsa britanikët kolonialë u larguan nga nënkontinenti Indian, ata e ndanë atë në dy kombe në vija fetare, Indinë me shumicë hindu dhe kryesisht Pakistanin mysliman, i cili përfshinte Bangladeshin, i njohur atëherë si Pakistani Lindor, raporton abcnews.al.

Ndarja, siç u bë e njohur, detyroi më shumë se 15 milionë njerëz të zhvendoseshin në anën tjetër në atë që ishte migrimi më i madh i detyruar në botë. Gati dy milionë njerëz u vranë në trazirat gjatë eksodit dhe historia e përgjakshme e ndarjes vazhdon të ndikojë në marrëdhëniet midis dy kombeve.

Tensionet historike midis dy fuqive bërthamore të Azisë Jugore kanë mbyllur kryesisht kufijtë, duke lënë shumë njerëz të dëshirojnë të vizitojnë të afërmit e tyre dhe madje edhe shtëpitë e tyre në anën tjetër të kufirit.

Midis tyre ishte Varma, e cila ishte 15 vjeç kur familja e saj u largua nga Rawalpindi në vitin 1947 dhe aktualisht ndodhet në qytetin perëndimor indian të Pune. Që atëherë, ajo kishte dëshiruar të rikthehej në shtëpinë e saj stërgjyshore në një vend “armik”.

“Më mbushën sytë. Nuk mund ta besoja se isha përsëri në shtëpi. Më dukej sikur po jetoja atje dje”, tha ajo për Al Jazeera përmes telefonit, raporton abcnews.al.

Varma theksoi se qeveritë në të dyja palët duhet t’i lejojnë njerëzit të takohen pa mundim dhe lehtësi. “Sepse është e vërtetë që ata duan”, tha ajo.

Varma kujton ditën kur u desh të iknin nga Raëalpindi. Prindërit dhe vëllezërit e motrat e saj arritën në Indi për të filluar një jetë të re. Të gjithë kanë ndërruar jetë para se të mbushnin 75 vjeç, tha Varma.

“Në fillim shkuam në Solan duke menduar se do të kthehemi në shtëpi një ditë. Nuk e pamë të vinte. India dhe Pakistani u ndanë dhe ndodhi shumë gjakderdhje”, tha ajo, duke iu referuar një qyteti kodrinor në shtetin Himachal Pradesh në Indinë veriore.

Edhe pse familja e saj nuk pësoi dhunë, ata dëgjuan dhe lexuan shumë histori për atë që ndodhi, për njerëz që njihnin se u vranë në trena.

“I pamë prindërit tanë të qanin shumë. Për dy vjet ata nuk mund të pranonin që të mos kthehen në shtëpinë e tyre”, tha Varma./abcnews.al