9 të famshëm që kanë studiuar në Harvard

schedule12:32 - 20 Shtator, 2022

schedule 12:32 - 20 Shtator, 2022

Universiteti i Harvardit është një nga universitetet më prestigjioze në botë, me tetë presidentë amerikanë dhe 161 fitues të çmimit Nobel që kanë mbaruar atje!

Mes të diplomuarve të universitetit të famshë, ka shumë personazhe të njohur, të cilët kanë studiuar në një nga departamentet shumë kohë përpara se të fillonin të ishin kaq të suksesshëm në showbiz, si dhe disa që u regjistruan në katalogët e universitetit pasi u bënë të famshëm.

Këtu janë 9 të famshëm që kaluan nga dera e Harvardit

NATALIE PORTMAN

Në vitet e saj të hershme, Natalie Portman luajti si Padmé Amidala në trilogjinë paraardhëse të Star Wars. Në të njëjtën kohë, në një galaktikë jo aq larg, Portman studionte në Harvard. Aktorja mbaroi shkollën e mesme dhe u regjistrua në Harvard në 1999 për të fituar një diplomë në psikologji, duke u diplomuar katër vjet më vonë.

CONAN O’BRIEN

Përpara se të bëhej mbret i talk show-ve në orët e vona të natës, O’Brien ishte një student jashtëzakonisht i zgjuar dhe u diplomua nga shkolla e mesme si valedikator. Ai u regjistrua në Harvard dhe u diplomua në Histori dhe Letërsi, duke u diplomuar me nderime, më vonë, me një diplomë Bachelor of Arts në 1985. Ndërsa ishte në Harvard, O’Brien shkroi për revistën Harvard Lampoon.

MATT DAMON

Matt Damon u regjistrua si student në klasën e vitit 1992, por e braktisi shkollën përpara se të diplomohej për të marrë rolin kryesor në Geronimo: An American Legend. Sidoqoftë, siç e dini, kolegji ishte gjithashtu baza e suksesit të tij në Hollywood. Damon, nga Universiteti i Massachusetts, shkroi një draft të hershëm të skenarit të tij Good Will Hunting për një punim të fakultetit në Harvard. Ai filloi të punonte me zell për skenarin me mikun e tij Ben Affleck dhe pasi filmi doli në ekran, çifti fitoi çmimin Oscar për skenarin më të mirë origjinal.

MIRA SORVINO

Përpara se të luante rolet e saj në Ribashkimin e Shkollës së Lartë të Romy dhe Michelle, Mira ishte një studente e mirë që studionte në Harvard. Ajo u diplomua në Harvard me një diplomë në studimet e Azisë Lindore në vitin 1989, dhe ndërsa ishte atje, ajo gjithashtu ndihmoi në themelimin e Harvard-Radcliffe Veritones, një nga grupet a cappella të universitetit. Sorvino kaloi një vit të jetës së saj studentore si studente shkëmbimi në CIEE në Pekin, ku foli rrjedhshëm gjuhën mandarinisht kineze.

KOLIN JOST

Colin Jost studioi histori dhe letërsi, konkretisht në letërsinë ruse dhe britanike, në Harvard dhe u diplomua me nderime në vitin 2004. Megjithatë, ishte redaktimi i Harvard Lampoon që e çoi atë në karrierën e saj në komedi. Një vit pas diplomimit, Colin zuri një pozicion në ekipin editorial të Saturday Night Live, ku qëndron edhe sot e kësaj dite.

RASHIDA JONES

Pasi ndoqi shkollën në Kenia, trajnimin si biolog dhe shëtiti nëpër Evropë, Darren Aronofsky u regjistrua në Harvard në 1987. Ai u diplomua në antropologji sociale dhe studioi filma, duke u diplomuar në vitin 1991. Ai ishte ende student kur Aronofsky u interesua të bëhej regjisor. Ai drejtoi debutimin e tij, Pi, shtatë vjet pas diplomimit.

ELISABETH SHUE

Ylli i “Back To The Future II”, Elisabeth Shue fillimisht u regjistrua në Kolegjin Wellesley përpara se të transferohej në Universitetin e Harvardit në 1985. Megjithatë, ajo u tërhoq nga Harvard një semestër përpara se të merrte diplomën e saj për të ndjekur një karrierë në aktrim. Pasi e bëri atë dhe realizoi filma, Shue u kthye në universitet për të përfunduar diplomën e saj në shkencat politike, duke u diplomuar zyrtarisht në vitin 2000.

AMY BRENNEMAN

Megjithëse Amy Brenneman studioi Religjionin Krahasues në Harvard, duket se teatri ishte dashuria e saj e vërtetë, pasi ajo themeloi Cornerstone Theatre Company kur ishte studente atje. Amy u diplomua në 1987 dhe disa vite më vonë, mori rolin e saj të parë të madh televiziv në NYPD Blue.

l.k/abcnews.al