8-vjeçarja ukrainase në Irlandë goditet 75 herë me thikë në qafë dhe trup

schedule11:06 - 29 Shtator, 2022

schedule 11:06 - 29 Shtator, 2022

Një vajzë 8-vjeçare ukrainase është goditur 75 herë me thikë në qafë dhe në trup në Co Clare të Irlandës dhe është në gjendje kritike për jetën.

Irish Mirror ka mësuar se refugjatja 8-vjeçare ukrainase ndodhet në Spitalin e Fëmijëve Crumlin, pasi është transferuar nga Limerick, ku mjekët vazhdojnë ta trajtojnë.

Nëna e saj 46-vjeçare u gjet gjithashtu pa ndjenja në vendin e ngjarjes.

Edhe pse asnjë nga organet kryesore të fëmijës është goditur, ajo mbetet në gjendje kritike.

Nëna e fëmijës ndodhet në spitalin universitar Limerick dhe gjithashtu është në gjendje kritike.

Fëmija dhe nëna po qëndronin në një pronë, e cila po përdoret për të akomoduar refugjatët ukrainas që kanë ikur nga vendi i tyre për shkak të luftës.

Detektivët tani do të flasin me secilin prej banorëve që ishin të pranishëm në shtëpi për të ndërtuar një afat kohor të ngjarjeve. Oficerët kanë kryer gjithashtu hetime derë më derë.