8 momentet më emocionuese nga BET Awards 2020

schedule10:32 - 30 Qershor, 2020

schedule 10:32 - 30 Qershor, 2020

Çmimet BET 2020  nuk kaluan pa emocione, edhe pse u detyruan të zhvilloheshin virtualisht për shkak të pandemisë.  Nën moderimin e Amanda Seales, një mori personazhesh të famshëm ndezën  mbrëmjen me performanca dhe fjalime tepër frymëzuese.

Disa nga momentet kyçe të mbrëmjes:

1.Fjalimi i Amanda Seales ishte një nga më emocionuesit e mbrëmjes, ku moderatorja nuk u kurseu kritikat për SHBA, lidhur me vdekjet e  Breonna Taylor, George Floyd dhe shumë të tjerëve.

2.Pas vdekjes së George Floyd, Keedron Bryant fitoi një vlerësim kombëtar pas performancës së tij të mrekullueshme të këngës së tij “I Just Wanna Live”. Më pas, Nas, Black Thought, YG, Rapsody, dhe më shumë iu bashkuan ‘Public Enemy’ për një performancë moderne në grupin klasik të vitit 1989 “Fight the powr” në dritën e padrejtësisë së ngritur racore që ka pllakosur afro-amerikanët gjatë muajve të fundit.

Performanca e Roddy Ricch

 

Roddy Riçh jo vetëm që na mahniti me aftësitë e tij në piano ndërkohë që performoi “Fashion High”, por ai gjithashtu u dha fansave një super performancë të “The Box”, teksa mbante veshur një bluzë me mbishkrimin ‘Black Lives Matter’. Më vonë, Roddy u bashkua me DaBaby për performancën e tij të dytë “Rockstar (Black Lives Matter Remix).”

D Smoke dhe dueti i tij me të vëllain

 

D Smoke dhe vëllai i tij, TDE crooner SiR u bënë së bashku për të interpretuar “Let Go”, një këngë e regjistruar në të njëjtën ditë kur policët vranë George Floyd në Minnesota.

Megan Thee Stallion

 

Dy ditë pasi publikoi, “Girls in the hood”, Megan Thee Stallion realizoi në shkretëtirë videoklipin e saj. Megan bëri një punë mjeshtërore, me kërcimtarët e saj dhe energjinë që përcolli.

Qëndrimi i DaBaby kundër brutalitetit të policisë

 

Gjithmonë i patrembur në qëndrimet  e tij, DaBaby i emocionoi të gjithë me performancën e tij “Rockstar” (Black Lives Matter). Performanca e tij u frymëzua nga skena e vrasjes së Floyd.

Përkujtimi i veçantë për Kobe Bryant

 

Lil Wayne i bëri një tribut mjaft të ndjerë për Kobe Bryant me këngën e tij të 2009. Me emrin Bryant, Wayne shtoi një varg të ri, ku ai shpreh  ngushëllime për familjen e tij dhe foli për arritjet e majta të legjendës së Lakers.

Dy mbretëresha, një çmim humanitar

Ish -Zonja e Parë Michelle Obama vlerësoi Beyonce kur e prezantoi atë me BET Humanitare of the Year, duke e cilësuar atë si një frymëzim për thirrjet ndaj seksizmit dhe racizmit.

“Dua t’ia kushtoj këtë çmim për të gjithë vëllezërve dhe motrave të mia atje, të cilat  më kanë frymëzuar duke luftuar për ndryshime. Zërat tuaj po dëgjohen,” tha Beyonce gjatë fjalimit të saj. Ajo gjithashtu inkurajoi shikuesit të votojnë në zgjedhjet e ardhshme të këtij viti me shpresën për mposhtjen e “një sistemi racist dhe të pabarabartë” në Amerikë.

Lista e plotë e çmimeve

Artistja më e mirë femër R&B/POP

Beyonce

H.E.R.

Jhene Aiko

Kehlani

Lizzo — Fituesja

Summer Walker

Artisti më i mirë mashkull R&B/POP

Anderson .Paak

Chris Brown — Fituesi

Jacquees

Khalid

The Weeknd

Usher

Grupi më i mirë

Chloe X Halle

City Girls

Earthgang

Griselda

Jackboys

Migos — Fituesi

Bashkëpunimi më i mirë

Chris Brown Ft. Drake – “No Guidance” —Fituesit

DJ Khaled Ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher”

Future Ft. Drake – “Life Is Good”

H.E.R. Ft. YG – “Slide”

Megan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – “Hot Girl Summer”

Wale Ft. Jeremih – “On Chill”

Artisti më i mirë HIP HOP

DaBaby — Fituesi

Drake

Future

Lil Baby

Roddy Ricch

Travis Scott

Artistja më e mirë HIP HOP

Cardi B

Doja Cat

Lizzo

Megan Thee Stallion — Fituesja

Nicki Minaj

Saweetie

Vidioklipi i vitit

Chris Brown Ft. Drake – “No Guidance”

DaBaby – “Bop”

DJ Khaled Ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher” — Fituesi

Doja Cat – “Say So”

Megan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – “Hot Girl Summer”

Roddy Ricch – “The Box”

Albumi i vitit

Cuz I Love You  – Lizzo

Fever – Megan Thee Stallion

Homecoming: The Live Album – Beyonce

I Used to Know Her – H.E.R.

Kirk – DaBaby

Please Excuse Me For Being Antisocial – Roddy Ricch — Fituesi

Aktorja më e mirë

Angela Bassett

Cynthia Erivo

Issa Rae — Fituesja

Regina King

Tracee Ellis Ross

Zendaya

Aktori më i mirë

Billy Porter

Eddie Murphy

Forest Whitaker

Jamie Foxx

Michael B. Jordan —Fituesi

Omari Hardwick

Filmi më i mirë

Bad Boys For Life

Dolemite Is My Name

Harriet

Homecoming: A Film by Beyonce

Just Mercy

Queen & Slim — Fituesi

Sportistja e vitit

Ajee Wilson

Claressa Shields

Coco Gauff

Naomi Osaka

Serena Williams

Simone Biles — Fituesja

Sportisti i vitit

Giannis Antetokounmpo

Kawhi Leonard

LeBron James — Fituesi

Odell Beckham Jr.

Patrick Mahomes II

Stephen Curry

Çmimi BET

Alicia Keys – “Underdog”

Beyonce Ft. Blue Ivy Carter, Wizkid & Saint Jhn – “Brown Skin Girl” — Fituesja

Ciara Ft. Lupita Nyong’o, Ester Dean, City Girls & La La – “Melanin”

Layton Greene – “I Choose”

Lizzo Ft. Missy Elliott – “Tempo”

Rapsody Ft. PJ Morton – “Afeni”./abcnews.al