Rama fton qytetarët: Na vini në provë

schedule12:09 - 7 Mars, 2019

schedule 12:09 - 7 Mars, 2019

Nuk kushton asnjë qindarkë vënia në provë e qeverisë u tha kryeministri Edi Rama qytetarëve në takimin javor me koordinatorët e bashkëqeverisjes. Mjaftojnë tre minuta sipas kryetarit të ekzekutivit që qeveria të jetë në krahun e atij që i adresohet platformës.

E ka modifikuar ftesën që bën çdo javë në platformën e bashkëqeverisjes.

“Të na vënë në provë, nuk iu kushton asnjë qindarkë, por vetëm 3 minuta dhe menjëherë qeveria është në krahun e atij  që i adresohet  platformës”.

Arsyeja e zgjedhjes së platformës prej qytetarëve vjen nga mangësitë e administratës- tha kryeministri Edi Rama i cili u drejtoi edhe një paralajmërim.

“Ka ende zona gri dhe të errëta në administratë, ndërsa do të ketë një masë ndëshkimore për ata që fshihen pas njëri tjetrit dhe nuk shërbejnë si duhet dhe nuk e përfaqësojnë ambicien tonë për administratën”.

Në ditën e 7 marsit, kryeministri Rama jo vetëm i uroi mësuesit por u bëri edhe bilancin e gjithkaje ju ka ofruar qeveria.

 “Sot kemi konsoliduar procesin e rekrutimit të mësuesve sipas meritokracisë. Sot ka përfunduar koha që mësuesit transferoheshin pa të drejtë sa andej, këndej. Ne sot kemi 4 mijë mësues të rinj të rekrutuar në bazë të meritës, të rekrutuar nga pikët e marra në portal. Është një ndryshim i madh i sistemit  të mësuesisë në Shqipëri”.

Pagat e mësuesve janë rritur me 22 për qind tha kryeministri Rama duke përmendur edhe celjen e një mundësie të re për studentët për mësuesi të cilët trajtohen me bursë. /abcnews.al