7 gabime që çiftet, pa ditur se po shkatërrojnë marrëdhënien e tyre

schedule20:22 - 14 Janar, 2021

schedule 20:22 - 14 Janar, 2021

75% e njerëzve përjetojnë ndarje të shumëfishta gjatë jetës së tyre. Të kalosh një ndarje nuk është ndonjë përvojë e këndshme, kështu që të kesh sa më pak prej tyre para se të gjesh “të duhurin” do të ishte mirë. Ndërsa nganjëherë arsyet që ne ndahemi janë objektive, ka ende gjëra që mund të kapërcehen për të çuar në atë të lakmuar për fat të mirë. Ne do ju tregojmë disa  gabime tipike që bëjnë marrdhënien tuaj të shkatërrohet.

1. Nuk jetoni momentin së bashku

Kalimi i kohës cilësore së bashku është shumë i rëndësishëm për një marrëdhënie. Çiftet që e bëjnë këtë janë më të kënaqur në marrëdhëniet e tyre. Kjo sepse ata ndajnë përvoja që i sjellin më afër. Por është e rëndësishme të mbani mend se është koha cilësore që ka rëndësi mbi sasinë. Mungesa e komunikimit është një nga arsyet më të rëndësishme për një ndarje. Nëse shikoni një film së bashku ose thjesht uleni në të njëjtin vend gjithë ditën, por gjithashtu e keni mendjen te puna juaj gjatë gjithë kohës, nuk kaloni ndonjë kohë cilësore me njëri-tjetrin. Mundohuni të bëni gjëra që ju bëjnë të ndërveproni, si duke luajtur lojëra ose duke shëtitur së bashku.

2. Përdoresh nga partneri

Nëse e mbani shtëpinë gjithmonë të pastër, mos supozoni vetëm se është pjesë e rutinës dhe nuk ia vlen të tregoni vlerësimin tuaj të përditshëm. Edhe pse ka qenë gjithmonë kështu, prapëseprapë është një përpjekje e përditshme që partnerja juaj bën për ju.

Një studim zbuloi se njerëzit ka shumë të ngjarë të ndahen me partnerin e tyre nëse fillojnë të ndihen të nënvlerësuar. E njëjta gjë vlen për cilësitë e tyre personale me të cilat jeni dashuruar. Vazhdoni t’i admironi për bukurinë, sensin e humorit ose mirësinë e tyre. Mos harroni ta vlerësoni vazhdimisht dhe vazhdoni të tregoni dashuri në maksimum.

3. Shmangia e të qenit vulnerabël

Ndjeshmëria është ajo që bën të mundur lidhjen tuaj me të tjerët. Kur e shmangni atë, mund ta keni të vështirë të jeni të hapur dhe t’i besoni të tjerëve, gjë që është shumë e rëndësishme në marrëdhëniet intime. Ju nuk i lini njerëzit të afrohen aq sa t’iu njohin më mirë. Si rezultat, ju mbeteni shumë të huaj dhe nuk arrini të zhvilloni dashuri.

4. Nuk respektoni kufijtë

Mundohuni të mos jeni ndërhyrës dhe të respektoni kufijtë e partnerit tuaj. Gjithashtu, mos u ofendoni nëse nevojat e tyre nuk përputhen me tuajat. Edhe pse jeni afër, ju jeni akoma 2 persona të ndryshëm me grupe të ndara të nevojave.

5. Nuk kujdeseni për veten

Pakënaqësia me personalitetin e partnerit tuaj është një arsye e rëndësishme që çon në ndarje. Mbani në mend se me cilin person partneri juaj u dashurua. Me kalimin e viteve, ju do të ndryshoni në mënyrë të pashmangshme, por nuk do të thotë që duhet të ndaloni të kujdeseni për veten sapo të gjeni një partner. Vazhdoni të shkoni në palestër, të ushqeheni shëndetshëm, të punoni në rritjen tuaj personale dhe gjithçka tjetër që keni bërë para se të gjenit dashurinë.

6. Vetëvlerësim i ulët

Vlerësimi i ulët për veten është një kërcënim i madh për një marrëdhënie. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët shpesh kanë frikë nga refuzimi dhe bëjnë gjithçka që munden për të mbrojtur veten. Ata nuk besojnë se janë mjaft të mirë për partnerin e tyre dhe nuk besojnë se partneri mund t’i dojë vërtet. Për shkak të kësaj, ata presin që marrëdhënia të përfundojë shpejt. Prandaj, ata përpiqen të përgatiten për të dhe nuk kontribuojnë mjaft emocionalisht, si dhe vënë në dyshim vazhdimisht veprimet e partnerit të tyre.

7. Shmangni konfiktet

Mund të duket sikur shmangia e konfliktit mund të mbajë të padëmtuar marrëdhënien tuaj. Por kjo nuk është e vërtetë. Nëse shmangni ndonjë konflikt, kjo do të thotë që fshehni ndjenjat tuaja të vërteta, injoroni nevojat tuaja dhe ruani zhgënjimin tuaj larg për shkak të tij. Por ju nuk mund të jetoni ashtu tërë jetën./e.b-abcnews.al