5 vendet që duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë

schedule12:59 - 17 Prill, 2022

schedule 12:59 - 17 Prill, 2022

Të themi të vërtetën, ju gjithashtu keni një listë, e dini, një listë që nuk ia keni treguar askujt dhe përfshin të gjitha vendet që dëshironi të vizitoni në një moment. Mund të përfshijë Tzoumerka ose Ishujt e Pashkëve, Cape Town në Afrikën e Jugut ose Paris.

Më poshtë do të gjeni destinacione që ia vlen t’i shihni qoftë edhe një herë. Qoshet e planetit, të panjohura dhe të famshme, që mund t’i vendosni patjetër në listën tuaj të kovës.

Ishujt Phi Phi, Tajlandë

Sa qesharak është emri i tyre, aq të mrekullueshëm janë plazhet e tyre me ujëra të pastër dhe natyrë të paprishur. Ky kompleks prej gjashtë ishujsh ofron eksperienca të paharrueshme, që nga zhytja dhe ecja deri te takimi me kafshët më të çuditshme të detit. Vizitorët kanë parë edhe peshkaqenë leopard!

Machu Picchu, Peru

Lart në malet e Andeve shtrihet ky qytet i lashtë i Inkave. Udhëtimi atje është për aventurierët, hiking dhe rafting do t’ju hedhin adrenalinën, ndërsa do të shihni peizazhe që as në ëndrrat tuaja më të çmendura nuk i kishit imagjinuar.

Grand Canyon, SHBA

Shumica prej nesh e kemi parë në filma. Patjetër që ia vlen të shihet nga afër. Agjencitë e udhëtimit madje organizojnë rafting në lumin Kolorado, si dhe udhëtojnë në pikën më të ulët të tij.

Reykjavik, Islandë

Gjëja e parë që ju vjen në mendje është Dritat Veriore, Aurora Borealis, Dritat Veriore, thuani si të doni. Pavarësisht se sa e mirë është rezolucioni i fotove që keni parë, ato nuk mund të kapin bukurinë e saj. Por nga Liqeni Blu te Kisha Hallgrimskirkja, më e madhja në vend, kryeqyteti i Islandës ka shumë për të ofruar.

Piramidat e Gizës, Egjipt

Pak jashtë Kajros janë Piramidat legjendare të Gizës dhe Sfinksit. Këto piramida, banesat e fundit të faraonëve, janë të vetmet nga 7 mrekullitë e botës që kanë mbijetuar deri më sot./abcnews.al