5 ushqime që ju bëjnë të ndiheni të plogësht

schedule21:54 - 18 Janar, 2021

schedule 21:54 - 18 Janar, 2021

Disa gra përpiqen të përmirësojnë metabolizmin e tyre dhe të shtojnë ushqime që nxisin përshpejtimin e metabolizmit në dietë. Sigurisht, ky është vendimi i duhur, por nuk mjafton. Gjithashtu është e rëndësishme të përjashtohen ushqimet që ngadalësojnë metabolizmin. Se cilat janë këto ushqime, shikojini më poshtë!

Lëng frutash. Lëngjet përmbajnë shumë sheqer, dhe ndonjëherë edhe kimikate. Është më mirë të pini limonadë ose çajra bimor.

Ëmbëlsuesit artificialë. Duhet ta dini që ëmbëlsuesit artificialë janë të dëmshëm për shëndetin (disa ekspertë i barazojnë ato me ilaçet), por, përveç kësaj, ato kanë një efekt të fortë inflamator. Hani fruta, nëse doni diçka të ëmbël.

Drithërat e plota. Konsumi i drithërave mund të çojë në inflamacion në sistemin e tretjes. Ju duhet të kufizoni ngrënien e bukës, makaronave, drithërave, ëmbëlsirave, patate të skuqura etj.

Vaj kanola. Ky vaj gjithashtu mund të çojë në inflamacion dhe probleme të tretjes. Zëvendësojeni atë me vaj kokosi.

Gjalp kikiriku. Ky gjalpë është pothuajse alergjeni kryesor midis të gjitha ushqimeve. Më mirë konsumoni gjalpë bajamesh./e.b-abcnews.al