4 Violeta në traviatën e TKOB, regjizorja Gurra: Qëllimi kryesor, të pasqyrojmë zërat historikë

schedule22:34 - 23 Tetor, 2021

schedule 22:34 - 23 Tetor, 2021

Historia e dashurisë së djalit fisnik Alfredo me kurtizanen Violetë, është një ndër veprat më të dashura në skenën e operas botërore, po ashtu edhe në vendin tonë. “Traviata” e Verdit rivjen për spektatorin kryeqytetas  këtë fundjavë. Regjisorja Ada Gurra, fillimisht ndalet tek simbolika e fort e krevati, aty ku ndodh gjithçka, në jetën e kryepersonazhit.

Veçantia e kësaj shfahttps://youtu.be/4G8OwBj1PGEqje qëndron kësaj here tek koloriti i 4 Violetave të ndryshme thekson Gurra. Premiera nis me sopranon e parë të operas, Eva Golemin e cila e ka realizuar këtë rol si në skenën shqiptare dhe në ato botërore.

Kryepersonazhi jetësohet edhe nga tre zërat e së ardhmes Nina Muho, Renisa Laçka dhe Simona Karafili. Roli i Alfredos vjen i realizuar për herë të parë, nga tenori Denis Skura dhe  Klodjan Kaçani. Germoni nga Ylber  Gjini dhe Armando Likaj.

Sërish publiku do jetë i reduktuar me 30 për qind të sallës në respekt të masave anti- covid. /abcnews.al/