4 arsye pse fitimi i Superkupës ishte kaq i veçantë për Barcelonën

schedule18:41 - 16 Janar, 2023

schedule 18:41 - 16 Janar, 2023

Barcelona mposhti Real Madridin në finalen e Superkupës së Spanjës.

Trofeu është bërë shumë i veçantë për Blaugranët. Ka të paktën katër arsye për këtë.

Fitore pa Messin

Barcelona ka fituar titullin e parë që nga largimi i Lionel Messi nga klubi në verën e vitit 2021. Blaugrana kanë dëshmuar se mund të bëjnë pa argjentinasin, i cili mbetet golashënuesi më i mirë i klubit.

Statistikat tregojnë se gjatë 23 viteve të fundit, katalanasit nuk kanë ngritur kurrë një trofe pa ndihmën e Messit. Hera e fundit që Barça fitoi pa Leon ishte kur u bë kampion i Spanjës në sezonin 1998/99.

Tani nuk mund të thuhet se suksesi i skuadrës qëndron vetëm në një lojtar.

Fitore ndaj Real Madridit 

Barcelona mundi Real Madridin në finalen e Superkupës së Spanjës |  lajme sportive |  Al Jazeera

Fitimi i El Clasico është gjithmonë i veçantë. Madridi mund të jetë duke e nënvlerësuar Superkupën, por humbja e trofeut ndaj Barçës ishte më e dhimbshme sesa mposhtja nga ndonjë klub tjetër.

Përveç kësaj, Blaugranët i dhanë një goditje psikologjike Real Madridit me këtë titull. Të mos harrojmë që skuadrat shkojnë kokë më kokë në kampionat. 

Fitorja e Superkupës dëshmon se një Barcelonë e rinovuar mund të mposhtë edhe më të fortët kur titulli është në lojë.

Trofeu i parë i Xavit

Xavit iu deshën 13 muaj për të fituar titullin e tij të parë si trajner i Blaugranave. Një legjendë e klubit që ka fituar një trofe si trajner është padyshim diçka e veçantë.

Spanjolli ishte nën një presion të madh. Disa tifozë kërkuan dorëheqjen e tij kur gjërat po shkonin shumë keq për Barçën. 

Por pas fitores në fushat e Arabisë Saudite, Xavi sigurisht që arriti të ndryshojë qëndrimin e publikut ndaj tij dhe skuadrës së tij.

Fillimi perfekt i vitit

Habisi Real Madrid 3-1 nga King Fahd Stadium, Barcelona Juara Piala Super Spanyol |  Radar Solo

Ky është fillimi i vitit që tifozët e Barcelonës ëndërruan. Në mesin e janarit, Barcelona tashmë ka një titull, në tre gara të tjera katalanasit do të luftojnë për trofeun.

Real Madridi e nisi edhe vitin e kaluar me një triumf në Superkupën e vendit. Më vonë, Madridi u bë kampion i Spanjës dhe fitues i Ligës së Kampionëve. 

Katalanasit tashmë janë në krye të kampionatit. Nuk funksionoi me Champions League këtë sezon, por në Ligën e Evropës skuadra ka të gjitha shanset për një trofe, edhe pse lufta do të jetë e vështirë. /G.D abcnews.al/