20% shanse për të jetuar, 5 vjeçarja me sëmundjen e Kawasakit fiton betejën

schedule15:21 - 2 Qershor, 2020

schedule 15:21 - 2 Qershor, 2020

Një vajzë 5 vjeçare, e cila arriti të mposhtë koronavirusin dhe  sëmundjen Kawasaki, është kthyer në shtëpi e shëndetshme.

Scarlett Nicholas, nga Wakefield, West Yorkshire, shfaqi simptoma të koronavirusit, para se të sëmurej me sëmundjen e rrallë inflamatore që mjekët besojnë se lidhet me COVID-19.

 

 

5 vjeçarja qëndroi në një ventilator dhe luftoi për jetën, pavarësisht parashikimeve të doktorëve.

Vogëlushes iu dha vetëm 20% mundësi për mbijetesë, por ajo ia doli mbanë që të kthehej në shtëpi./abcnews.al