16 fshatra të Beratit e Fierit protestë për bujqësinë e infrastrukturën

schedule17:14 - 5 Maj, 2018

schedule 17:14 - 5 Maj, 2018

Në aksin Lushnje Berat u mblodhën për të protestuar banorët e disa fshatrave të Beratit dhe Fierit. Ata ankohen për prodhimin e shitur nën kosto, mungesën e ujit për vaditje dhe infrastrukturën rrugore.

Në kryqëzimin e rrugës nacionale Lushnjë- Berat protestuan banoreët. Ata kishin ardhur nga 16 fshatrat e qa

rkut Berat dhe Fier. Problemet e tyre janë tëndryshme.

Për Fier Sheganin bujqësia është halli kryesor.

Një pjesë e tyre hodhën në mënyrë demostrative lakrën në mes të rrugës, pasi prodhimi i këtij sezoni u shit nën kosto.

“Nuk ka treg nuk ëhstë shitur asnjë kg”

“Kam 300 kuintalë lakër kokë, e kam hedhur atje, është qelbur. Ku do përplsemi ne, me çfarë do ushqejmë kalamajtë”

Protestës iu bashkuan edhe emigrantët. Të kthyer në atdhe për të investuar, ata thonë se ndihen pa përkrahje.

“Thonë që do japin subvencionime, por vendosin ca kritere që asnjë fermer nuk i plotëson dot”

Qerreti ,Çukasi, Kosova dhe Çinari shqetësim kanë edhe infrastrukturën rrugore.

“Kemi problem që është ëpr të gjithë banorët, ku rruga kryesore kalon mes tokave të fsahtit dhe 200 m rrugë nuk shtrohet s esfrytëzohet lumi për inerte”

“Jam ankuar disa herë në komunë dhe genjëjnë”

Protestës së banorëve të fshatrave të Lushnjës e Beratit i është bashkuar edhe deputeti i PD Myslim Murrizi. Një tjetër protestë është lajmëruar javën e ardhshme nga prodhuesit e Myzeqesë, kundër kritereve të skemave subvensionale, pasi pjesa më e madhe e tyre janë skualifikuar pas aplikimit./abcnews.al