13 të vdekur nga rrëshqitjet e tokës në Bregun e Fildishtë

schedule21:40 - 18 Qershor, 2020

schedule 21:40 - 18 Qershor, 2020

Trembëdhjetë persona humbën jetën dhe disa të tjerë u zhdukën nga rrëshqitja e tokës, e cila rrafshoi shtëpitë dhe gjurmët hekurudhore të dëmtuara në një periferi të qytetit kryesor të Bregut të Fildishtë Abidjan.

Rrëshqitjet e tokës erdhën si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm. Ndërkohë, ky është një fenomen i zakontë në Abidjan, kryeqyteti ekonomik i prodhuesit më të mirë në botë të kakaos, gjatë sezonit të shirave, ka bërë kërdi në qytetet e bregdetit.

“Numri i vdekjeve është 13 dhe kërkimet po vazhdojnë,” tha prefekti i Abidjan Vincent Toh Bi, duke shtuar se “20 shtëpi u zhdukën” në periferinë e përhershme të Anyama, në veri të qytetit bregdetar.

Ndërkohë, rreth 10 persona u shtruan në spital, thanë vendasit.