100 mijë £ për person, Anglia tenton sërish për kampin e refugjatëve në Shqipëri, detajet e negociatave

schedule09:30 - 18 Nëntor, 2021

schedule 09:30 - 18 Nëntor, 2021

Edhe pse kryeministria shqiptare mohoi lajmin rreth një muaj më parë, mediat britanike i janë kthyer sërish idesë së krijimit të një kampi në Shqipëri për të gjithë refugjatët e paligjshëm që kalojnë kanalin nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar.

Lajmi është raportuar mbrëmjen e djeshme nga mediat britanike, ku theksohet se ministritë përkatës të dy vendeve po diskutojnë hapjen e një qendre azili në Shqipëri, e cila ata besojnë se do të vepronte si një pengesë për emigrantët që kalojnë nga Franca veriore për në Britaninë e Madhe.
Kushdo që kërkon azil në Britani pasi arrin në rrugë të paligjshme, si me gomone dhe varka të vogla, do të dërgohet në qendrën e re brenda shtatë ditëve, shkruan Times .

Projekti do t’i kushtonte taksapaguesit britanik 100,000 £ për çdo emigrant për fluturime dhe akomodim.

“Përpunimi i të dhënave jashtë breg është shpresa jonë më e mirë tani, pasi asgjë tjetër nuk po funksionon,” tha një ministër britanik për gazetën.

Gjasat për të nënshkruar një marrëveshje me Tiranën tani ‘duken të mira’, tha një burim i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, pavarësisht se ministrja e jashtme shqiptare Olta Xhaçka e përgënjeshtroi idenë muajin e kaluar.

Zhvillimi i fundit në krizën e emigrantëve vjen pasi Sekretarja e Brendshme Priti Patel u zotua në fillim të kësaj jave të ndalonte ‘100 për qind’ të kalimeve të Kanalit nga Franca.

Por pretendimi i saj se kishte rënë dakord për planin me homologun francez Gerald Darmanin u kundërshtua më pas nga Parisi.

Të martën, rreth 80 emigrantë u fotografuan duke lundruar në gomone në Francën drejt Britanisë së Madhe.

Gjithsej 1,185 njerëz kaluan kanalin të enjten e kaluar, duke thyer nivelin e mëparshëm ditor prej 853. Në përgjithësi këtë vit, ka pasur më shumë se 20,000 kalime.

Lexo edhe: Kamp në Shqipëri për emigrantët e paligjshëm me destinacion Britaninë? Kryeministria: E pavërtetë

 

Në përgjigje të lajmeve në lidhje me planin për hapjen e një qendre azili në Shqipëri, një zëdhënës i Home Office tha:  ‘Emigrantët që bëjnë këto kalime të rrezikshme po vënë jetën e tyre në rrezik dhe është jetike që ne të bëjmë gjithçka që mundemi për t’i parandaluar ata dhe për të thyer modelin e biznesit të bandave kriminale që shfrytëzojnë njerëzit.”

“Njerëzit duhet të kërkojnë azil në vendin e parë të sigurt në të cilin mbërrijnë, dhe si pjesë e përgjigjes sonë është e rëndësishme që ne të kemi një parandalues ​​detar në kanal dhe të punojmë me partnerët ndërkombëtarë për t’i dhënë fund këtyre udhëtimeve të rrezikshme.”

Kur planet u raportuan për herë të parë nga The Sun muajin e kaluar, zëdhënësi zyrtar i kryeministrit shqiptar Endri Fuga i cilësoi raportet si ‘absolutisht të pavërteta’.

Lajmi vjen pasi u sugjerua në mars se azilkërkuesit që kalojnë Kanalin ilegalisht për të arritur në Britani mund të dërgohen në një vend të tretë si Turqia.

Opsione të tjera në tryezë ishin ishujt në brigjet e Skocisë, Ishulli Man ose Gjibraltari.

Në atë kohë, organizatat bamirëse i cilësuan propozimet ‘çnjerëzore’, ndërsa një ekspert i imigracionit tha se megjithëse nuk kishte ligj që ndalonte një veprim të tillë, do të kishte ‘detyrim që të kishte një çështje gjyqësore për të’.

Të mërkurën, një studim i ri nga Këshilli Britanik për Refugjatët zbuloi se gati dy të tretat e migrantëve që kalojnë Kanalin për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar janë me origjinë nga Lindja e Mesme.

Më shumë se 61 për qind e atyre që bëjnë udhëtimin e rrezikshëm përgjatë 21 miljeve drejt Calais në Dover janë shtetas nga vende të tilla si Irani dhe Iraku . E.L/abcnews.al/