10 vjet pavarësi, njohje e re për Kosovën

schedule22:42 - 15 Shkurt, 2018

schedule 22:42 - 15 Shkurt, 2018

Në prag të 10-vjetorit të pavarësisë, për Kosovën ka ardhur një lajm i mirë nga Barbadosi, që ka vendosur ta njohë si shtet të pavarur dhe sovran.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli, i cili ka publikuar edhe dokumentin e njohjes zyrtare.

“Në vigjiljen e festës së madhe të pavarësisë, ja edhe një njohje nga shteti i Barbadosit. Urime Kosovë e dashur!”, thuhet në postimin e tij.

Me Barbadosin në listë, shteti i Kosovës njihet nga 116 vende në botë. Barbadosi është një shtet-ishull në rajonin e Karaibeve./abcnews.al