Vëzhgim, si “u izoluan” banorët e Astirit pak metra larg aksionit të IKMT

17:58 | 12/11/201917:580

Përplasjet në zonën e Unazës së Re mëngjesin e të martës kanë izoluar kryeqytetin. Policia e Shtetit ndaloi qarkullimin e mjeteve në të dy krahët e unazës nga rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja” deri në mbikalimi te “Pallati me Shigjeta”. ABC NEWS vëzhgoi atë që ndodhte në krahun tjetër të përplasjes së Polisicë me banorët e Astirit.

Ngjarja e Unazës së Re prodhoi tension dhe përplasje të forta në rrethrrotullimin pranë sheshit “Shqiponja”, ndërkohë që paralizoi dhe boshatisi një nga akset më të ngarkuara në kryeqytet.

Aksi i unazës në të dy krahët e tij paraditen e të hënës ishte në shtetërrethim. Çdo mjet që tentonte të thyente urdhërin e Policisë, ndalohej nga efektivët ose detyrohej të zgjidhte rrugë alternative.

Disa prej banorëve dhe bizneseve vendosën të ishin një hap përpara fadromave të Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit duke larguar në mënyrë vullnetare orenditë apo produktet që tregëtonin.

Gardhi i vendosur nga efektivët e Policisë dhjetra metra larg vendit ku fadromat rrëzonin një e nga një ndërtesat, izoloi edhe shumë prej banorëve të “Astirit”.

Urdhëri i Policisë ishte i prerë: Askush nuk duhet të kalojë, ndërkohë që nuk mungonin edhe kërcënimet për largim nga puna për efektivë që tregoheshin njerëzor ndaj kërkesave të banorëve.

Në kohën që banorët e Unazës flasin për vijim të rezistencës, efektivët e Policisë vijojnë të mbajnë në duar skafandrat dhe maskat kundragaz si tregues se dhuna dhe përplasjet nuk kanë përfunduar./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono