Termetet zhvendosen në Greqi dhe Turqi, goditjet që u shënuan sëfundmi

09:38 | 11/12/201909:380

Pas vendit tonë, termetet tashmë po godasin rajonin dhe më gjerë, deri në Turqi. Sëfundmi janë shënuar dy termete në Turqi dhe në Greqi.

Në Kretë, termeti ishte mbrëmë rreth orës 10 të darkës me magnitudë 5.4, ndërsa në Manisa të Turqisë me magnitudë 4.8. Nuk raportohet për njerëz të lënduar, por vetëm dëmë materiale.

Pak ditë më parë termeti goditi Firencen, ku vetëm brenda 12 orëve u regjistruan 36 lëkundje.

Studiuesit kanë thënë se rajonet më të ekspozuara të kontinentit ndaj lëkundjeve të dhunshme sizmike, përfshijnë Shqipërinë, Italinë, Greqinë, Bullgarinë, Rumaninë dhe Turqinë.

Regjistrimet e fundit

M 5.4 – 35km NNE of Palaikastron, Greece

• 2019-12-10 21:58:28 (UTC)

• Magnitude 5.4 earthquake

• Affected countries: Turkey and Greece

• 42 km from Sitia, Greece • Dec 10, 10:58 PM

• Magnitude 4.8 earthquake

• 48 km from Soma/Manisa, Turkey • Dec 10, 9:24 PM

 

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono