Studiuesit: Domosdoshmëri gërmimi tek rrënjët shqiptare

15:44 | 10/05/201915:440

Studiues nga hapësira mbarëshqiptare dhe fusha të ndryshme bëhen bashkë me qëllim kthimin tek rrënjët. Domosdoshmëri sipas tyre është kthimi i vemendjes tek vlerat etnokulturore përmes fakteve dhe artefakteve. Sipas studiuesve, kultura dhe vlerat e saj janë një armë e fortë për anëtarësimin në Europë. 

90 studiues shqiptarë dhe të huaj janë bërë bashkë në Kuvendin ndërkombëtar “Rrënjet tona”.  Organizatori Sazan Guri thotë se qëllim kryesor është parashtrimi i fakteve historike, gjuhësore etnokulturore që vërtetojnë lidhjen e shqipes së sotme me gjuhët antike përmes fakteve.

Studiuesi Primo Shllaku e sheh si emergjencë kthimin te rrënjët kulturore, të cilat janë lëkundur ndjeshëm në tranzicionin e gjatë.

Ndërsa një artefakt i rrallë për koleksionisten dhe studiuesen Linda Spahiu është xhubleta shqiptare  e cila daton 4000 vjet më parë.

Qëllimi kryesor i këtij Kuvendit është sjellja e në vëmendje  e vlerave  dhe artefakteve historike, gjuhësore e etnokulturore si pasuri e aseteve kombëtare. /ABC News Albania 24/7

 

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono