Soreca meets Yuri Kim: 2020 is a crucial year for the EU perspective of Albania

13:30 | 27/01/202013:300

After officially taking her duty and giving credentials letter to President Meta, the new US ambassador, Yuri Kim, has met with EU Ambassador Luigi Soreca.

Soreca says that he is ready to cooperate, specifically regarding the country’s EU integration, as he considers 2020  a crucial year for Albania.

“Welcome Yuri Kim! Ready to start working together to continue the fundamental EU-US partnership in Albania, in particular in the context of the country’s EU integration process.

2020 is a crucial year for the EU perspective of Albania, writes Soreca./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono