Si do vazhdojë opozita? Nishani: Ka një platformë shumë të qartë

20:49 | 06/03/201920:490

Opozita nëpërmjet revoltës së qytetarëve synon të rrisë presionin tek qeveria. Kreu i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani, tha këtë të mërkurë në emisionin “Byro Politike” se opozita ka një platformë shumë të qartë, konkluzion të dështimeve dhe mësimeve të nxjerra.

Sipas tij, aksioni qytetarë do rrisë presionin tek përgjegjësit të kësaj situate.

“Ka një rrugëtim shumë të qartë të opozitës. I gjithë ky rrugëtim ka një shtrat. Revoltën dhe lëvizjen qytetare. Është një lëvizje qytetare dhe ne do e përkthejmë në një lëvizje shumë të madhe qytetare. Nga kjo lëvizje të garantojmë kornizën që e nesërmja do sjellë një model tjetër politik nga ç’ka qenë sot në Shqipëri. Kjo është e vështirë. Këtu është çelësi i sukesit i kësaj lëvizjeje. Nuk është vetëm e opozitës, janë gjithë këta faktorë shoqërorë që janë tejmbushur me këtë realitet. Është aksion qytetar që çdo ditë e më shumë do rrisë presionin ndaj përgjegjësit të kësaj situate”, u shpreh ish-Presidenti i Republikës.

Sipas ish-kreut të shtetit, në Shqipëri janë prishur të gjitha ekuilibrat kushtetues dhe institucionalë.

“Jam i bindur në këtë që them që sot në Shqipëri janë prishur të gjitha ekuilibrat që mund të mbajë një shoqëri me problematikat e veta Ne kemi pasur problemet tona, por sot në Shqipëri janë prishur të gjitha ekuilibrat. Është prishur ekuilibri kushtetues dhe ai institucional”, tha Nishani./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono