Shkelën rregullat e Schengen, riatdhesohen 34 shqiptarë

14:04 | 27/09/201914:040

34 shtetas shqiptarë janë riatdhesuar nga Lille e Francës për në Shqipëri. Në një deklaratë për mediat, uniformat blu shprehen se këta persona shkelën rregullat e qëndrimit në hapësirën Shengen, kërkuan azil dhe tentuan të kalojnë në Mbretërinë e Bashkuar nëpërmjet Francës.

Sipas uniformave blu, operacionet e riatdhesimit do të vijojnë edhe javët e ardhshme. Ndërkohë Policia Kufitare njofton se do të vijojë me kontrollet e rrepta në pikat e kalimit kufitar, në drejtim të verifikimit të dokumentacionit dhe plotësimit të kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe me patrulla të shtuara në kufirin jeshil për të parandaluar kalimin e paligjshëm të kufirit.

“Policia e Shtetit apelon edhe njëherë për të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen dhe të mos kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero”, përfundon deklarata e policisë.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono