Nëse je në këtë profesion, rrezikon të bëhesh vrasës serial

18:08 | 01/08/201818:080

Fenomeni psikopatik i vrasjeve në seri e ka pushtuar botën shumë kohë më parë. Shumë nga ngjarjet e përfshira në këtë makabritet mbeten ende të pazgjidhura, por përpjekja për ti parandaluar dhe kuptuar psikologjinë e një vrasësi të atij kalibri ka ekzistuar gjithmonë.

Së fundmi, në një shkrim të publikuar nga studiuesit Michael Arntfield dhe Marcel Danesi, është hedhur dritë në përpjekjen për të zbuluar ose parashikuar transformimin e një individi në vrasës serial duke u bazuar tek te dhëna të jetës së tij të përditshme.
Sipas përfundimeve, profesionet në të cilat praktikuesit e saj janë më të predispozuar të kenë prirje për tu bërë vrasës serialë janë:

1-Makinistët e mjeteve ajrore;
2-Këpucëbërësit;
3-Shoferë e kamionit;
4-Portierët e hotelit;
5-Punonjësit e karburantit, etj.

Kategori më vete ishin dhe ata ç’ka konsiderohen si vrasës serialë profesionistë, ku benin pjesë: policët, ushtarakët dhe përgjegjësit e sekteve ekstremiste religjioze.
Sipas listave vihet re që arsyet kryesore e të të shndërruarit ne një vrasës serial nuk bazohen vetem ne kushtet ekonomike por sidomos në përballjet sociale e sigurisht mosbalanca psikologjike./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono