Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë

16:22 | 20/12/201816:220

Juria e Çmimeve Kombëtare të Letërsisë  shpalli si  veprën letrare më të mirë për vitin 2017 “Sonatë për gruan e një tjetri”  të shkrimtarit Henrik Spiro. Ndërsa, vepra letrare më e mirë e përkthyer u vlerësua  “Armëpushimi” i Primo Levit  shqipëruar nga Aida Baro. Shkrimtari Henrik Spiro Gjoka, prej më shumë se 30 vitesh jeton në Francë.  Deri më tani ka shkruar pesë vepra në gjuhën shqipe. Ndërsa Aida Baro  prej 2 dekadash i është dedikuar përkthimit të letërsisë. Vepra letrare më e mirë e vitit  shpërblehet me 500 000 lekë. Ndërsa, vepra më e mirë e vitit e përkthyer vlerësohet me 300 000 lekë. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono