Kultivimi i kanabisit, pezullohen nga detyra shefi i rendit dhe 9 efektivë të policisë

17:10 | 19/12/201917:100

Dhjetë punonjës të policisë së Elbasanit dhe të Librazhdit u pezulluan nga detyra për shpërdorim detyre. Mes të pezulluarve është edhe Bedri Hysenaj me detyrë shef Komisariati, i cili bashkë me 9 vartësit e tij akuzohet se lejoi kultivimin e kanabisit në disa zona të Librazhdit.

10 efektivët e policisë u pezulluan nga detyra me vendim gjykate njofton Ministria e Brendshme, pasi kanë “shpërdëruar detyrën”, ku në territorin që ishte në monitorim të Bedri Hysenaj.

“ABC News” publikoi gjatë muajti shtator materiale konfindencile të siguruara nga Komisariati i Elbasanit se në  njësinë Administrative Orenjë, policia asgjesoi më shumë se 3000 bimë kanabis sativa.

Shefi i Komisariatit Bedri Hasanaj, shefi i Rendit në Librazhd Leonidh Zaimi dhe Adriatik Huti, shef i Qarkullimit rrugore në Drejtorinë e Elbasanit, si drejtues nuk kanë zbatuar planin e masave për të parandaluar kultivimin e lëndëve narkotike në qarkun e Elbasanit. Mësohet se pjesa tjetër e efektivëve të pezulluar janë isnpektor zone.

Në verën e 2019 ka pasur një rritje të lehtë të kultivimit të lëndëve narkotike krahasuar me të njëjtën përiudhë të një viti më parë.

Librazhdi ka kryesur në mbelljen e kanabisit. Pas tij, vijnë Erseka, Kukësi, Malësia e Krujës dhe rrethi i Gjirokastrës.

Lidhur me aksionet antikanabis, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave ka nisur hetimet edhe për punonjësit e pyjeve dhe administratorët dhe kryetarët e fshatrave përreth. Ndërkohë problem mbetet identifikimi i autorëve kur bimët narkotike mbillen në pronat publike./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono