Konflikti mbi të drejtat e njeriut, Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-në se do ta “paguajnë shtrenjtë”

12:54 | 21/12/201912:540

Koreja e Veriut paralojmëroi SHBA-në, duke deklaruar se Uashingtoni do të “paguante shtrenjtë” për kritikimin e të dhënave të vendit për të drejtat e njeriut, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

Paralajmërimi u dha tre ditë pasi Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dënoi shkeljet e të të drejtave të njeriut të Koresë së Veriut gjatë një rezolute vjetore të sponsorizuar nga dhjetëra vende në të gjithë globin. Dënimi i 18 dhjetorit ishte refuzuar nga i dërguari i U.N. i Pyongyang.

Deklarata e KCNA i atribuohej një zëdhënësi të ministrisë së jashtme, i cili paralajmëroi se nëse SH.B.A. vazhdonte të merrej me problemet e të drejtave të njeriut të qeverisë së Koresë së Veriut, ata “do të paguanin shtrenjtë”, sipas Reuters.

Kjo ishte deklarata e parë nga Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut qëkur Stephen Biegun, i dërguari special i SHBA për Korenë e Veriut, i kërkoi publikisht Pyongyang  të rikthenin bisedimin për paqe.

Kjo pasohet nga një rritje e tensionit në lidhje me testet e armëve të kryera rishtas dhe fjalët e Presidentit Trump – i cili “cicëroi” në 8 dhjetor se “[Kim Jong Un] nuk dëshiron të anulojë marrëdhënien e tij të veçantë me presidentin e Shteteve të Bashkuara”.

Koreja e Veriut i dha ​​një paralajmërim të ngjashëm Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në dhjetor, ku vendi tha se çdo diskutim mbi situatën e të të drejtave të njeriut do të merrej si një “provokim serioz” dhe ata “do të përgjigjen fuqishëm deri në fund”, sipas Al Jazeera.

Të Premten, Sekretari i Mbrojtjes i SH.B.A.-së, Mark Esper tha që ai shpreson që të dy vendet të mund të rifillojnë diplomacinë përpara se të arrihet afati i fundvitit për bisedime bërthamore, ndërsa një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha në fillim të këtij muaji se dera mbetet e hapur për bisedime – vetëm nëse vendi vendos për të provuar një raketë balistike plotësisht operacionale.

“Ne kemi, dhe do të mbetemi, gjithmonë të hapur për dialog me KPRK – dera është e hapur për bisedime dhe ne jemi të gatshëm të jemi shumë fleksibël për të gjetur një marrëveshje që funksionon për të gjitha palët,” shpjegoi një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. “Por nëse Koreja e Veriut vendosë të testojë një ICBM plotësisht operacional në një lloj përpjekje për të provuar vendosmërinë tonë, ata nuk do të donin të shihnin reagimin tonë “Koreja e Veriut ka vazhduar të nënkuptojë që të gjitha bisedimet e ardhshme do të vendosen pas nëse SHBA do të heqë “politikën e saj armiqësore”, sipas Reuters./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono