Kallëzim penal për kryebashkiakun e Kavajës

12:02 | 15/04/201912:020

Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit ka kallëzuar penalisht kryetarin e Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja. Kryebashkiaku akuzohet për shpërdorim detyre në dhënien e lejeve të ndërtimit për 7 objekte.

E paralajmëroi kryeministri Edi Rama rreth dy javë më parë se Prokuroria do t’i trokiste së shpejti në zyrë. E vetë kryebashkiaku i Kavajës vendosi t’ia hapë derën me një reagim të tij në rrjetet sociale.

“Sa për prokurorinë, ti dhe kushdo tjetër e ka derën e Bashkisë Kavajë të hapur”!

Koha për të trokitur erdhi. Është Inspektoriati Kombëtar për Mbrojtjen e Territorit që ka dorëzuar kallëzimin penal jo vetëm për kryebashkiakun Isa Sakja, por edhe për drejtoreshën e Drejtorisë së Kontrollit, Zhvillimit Urbanistik dhe Pronave, Dëshira Qato si dhe Kryeinpektorin e IMT së Bashkisë Kavajë, Dritan Kazazi.

Akuzohen për shpërdorim detyre.

“Këta zyrtarë me veprimet dhe mosveprimet e tyre në dhënien e lejeve të ndërtimit dhe në ushtrimin e funksionit të kontrollit të ligjshmërisë në të paktën shtatë objekte shumëkatëshe, kanë cënuar territorin dhe interesin publik”.

Isa Sakja është zgjedhur me votat e opozitës për të drejtuar Bashkinë e Kavajës./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono