Falsifikonin dokumentet, dënohen zyrtarët e Hipotekës së Korçës

16:39 | 17/01/202016:390

Gjykata e Korçës ka shpallur fajtorë dhe ka dhënë dënimin për ish-zyrtarët e Hipotekës, të akuzuar për falsifikim të dokumenteve dhe shpërdorim detyre. Ata akuzohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë prodhuar dokumenta pronësie fikteve.

Në dosje, thuhet se qytetarët shkonin për të regjistruar pronat e tyre dhe janë pajisur me certefikata fiktive, ndërsa të dhënat nuk regjistroheshin në sistem.

Të dënuarit janë:

Erisild Gorari, akuza: Falsifikim dhe shpërdorim detyre, dënimi: 3 vjet burgim.

Arsidesa Hysa, akuza: Falsifikim; dënimi: 2 vjet burgim.

Erjon Arif, akuza: Falsifikim; dënimi: 2 vjet burgim.

Eriston Ziu, akuza: Falsifikim; dënimi: 1 vit burgim.

Andrea Zallemi, akuza: Falsifikim; dënimi: 4 muaj burgim.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono