Basha: Rruga e Ramës është e fajësimit e sulmeve, propozimi për reformën është në tryezë

12:32 | 08/10/201912:320

Pas takimit me ministrin e jashtëm  austriak Alexander Schallenberg, kreu i Partisë Demokratike fajësoi kryeministrin Rama si përgjegjës të vetëm për mospërmbushjen e kritereve për hapjen e negociatave. Në një deklaratë për mediat, kreu demokrat tha se rruga që ka zgjedhur Rama është rruga e fajësimit të kujtdo dhe sulmeve për të hequr përgjegjësinë.

“Duke mos plotësuar kriteret kryesore të hapjes së negociatave e sigurova ministrin austriak që PD do japë gjithë kontributin. Rruga që ka zgjedhur Rama është rruga e gabuar është rruga e fajësimit të kujtdo, është rruga e sulmeve ndaj BE, sulmeve ndaj qeverive europiane dhe sulmeve ndaj opozitës, medias e qytetarëve për të hequr përgjegjësinë”.

Dështimi për herë të katërt, sipas Bashës tregon se përgjegjës i vetëm është Edi Rama, ndërsa shtoi se propozimi për reformën zgjedhore vazhdon të mbetet në tryezë.

“Dështimi për herë të 4 ka vetëm një firmë dhe një emër. Përtej këtij dështimi Rama pop tregon se është pengesa e vetme, opozita e bashkuar është në krye të detyrës. Propozimi për reformën zgjedhore vazhdon të mbetet në tryezë dhe me këtë përgjegjsi para shqiptarëve i komunikova ministrit austriak që të mbështetet te opozita e bashkuar e PD, që Shqipëria mos mbetet peng i kapjes së shtetit dhe asgjësimit të institucioneve të pavarura dhe nëpërmjet zgjidhjes politike të dalim nga marshi indietro dhe të ecim ëprpara me vendosmëri dhe vizion për të kryer detyrat e  shtëpisë për të luftuar korrupsionin”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono