So Nila

83336723_10157381127686523_2501713712847519744_n-1.jpg
So Nila11:58 | 28/01/2020

After Berlin, Prime Minister Edi Rama has headed to Brussels. The head of government will meet with European Commission President Ursula von der Leyen, for the Donor Conference, which will be be held on February 17.

Rama, meanwhile, says he will meet Secretary General of NATO, Jens Stoltenberg tomorrow in the capacity of the President of the OSCE.

Meanwhile, yesterday Rama was in Berlin where he met with Chancellor Angela Merkel./abcnews.al

collage-34.jpg
So Nila11:30 | 28/01/2020

Kërkimi për shqiptarin Viktor Qosja , 58 vjeç, i cili ndërroi jetë në 19 Janar në Pescia , në provincën e Pistoia, përfundoi në mënyrën më të keqe të mundshme . Burri, me origjinë shqiptare, do të vizitonte vëllain e tij në Viareggio pasi u përshëndet me vajzën e tij.

Megjithatë, gabimisht, ai zbriti në stacionin e bashkisë Pistoia: por kur e kuptoi gabimin, ai u ngjit në tren i cili ishte tashmë në lëvizje, mbase me shpresën që të mund të hapte një derë dhe të hynte në të.

Duke u varur tek dera ai arriti të qëndrojë aty për rreth një kilometër, derisa forcat e mposhtën atë .

Siç raportoi Il Tirreno, trupi i pajetë i 58-vjeçarit u zbulua vetëm pas tetë ditësh, në orën 4 pasdite të hënën, në Castellare.

Qëndra mjekësore, policia hekurudhore dhe stacioni i policisë Pescia ndërhynë menjëherë në  vendngjarje.

Trupi u transportua në morgun e Pistoia, për tu ekzaminuar dhe për të zbuluar shkaqet e vdekjes./abcnews.al

 

collage-33.jpg
So Nila11:03 | 28/01/2020

Jo shumë kohë më parë, Lord Sugar i merrte për një udhëtim pompoz me helikopter fituesit e ‘Apprentice’, ndërsa lejonte BBC-në ta filmonte kur shkonte në takimet e biznesit me helikopter.

Kohët kanë ndryshuar. Pasi mësoi për përplasjen që vrau yllin e basketbollit, Kobe Bryant, plutokrati më i famshëm në vend ka lajmëruar se do të heqë dorë nga kjo mënyrë transporti alla-Bond.

Ai tani beson se helikopterët janë të pasigurt, duke e bazuar mendimin e tij tek njohja që ka për ‘fizikën’, por edhe te aksidenti i vitit 2018, që vrau presidentin e klubit Leicester, Vichai Srivaddhanaprabha , raporton abcnews.al

“Lajm i tmerrshëm”, tha ai për vdekjen e Bryant. “Edhe ajo që ndodhi me pronarin e Leicester vitin e shkuar, thjesht e kanë forcuar urrejtjen time ndaj helikopterëve. Më është dashur t’i përdor disa herë, por jo më shumë.

 

Shumë ekspertë të kolltuqeve duket se janë dakord. Në të vërtetë, thirrjet për autoritetet e fluturimeve që të rritet siguria e helikopterëve ishin trend dje në median sociale.

Disa vëzhgues madje sugjeronin se të gjithë pasagjerët duhet të pajisen me parashutë. Reagimi duket se është nxitur nga një seri katastrofash që kanë ndodhur.

Në vitet ’90, pronari i ekipit Chelsea, Matthew Harding humbi jetën kur helikopteri i tij u rrëzua në Cheshire për shkak të motit të keq.

Një dekadë më vonë, piloti i garave, skocezi Coli McRae vdiq bashkë me djalin e tij pesëvjeçar dhe dy miqtë nga një përplasje pranë shtëpisë së tij në Lanark. Një hetim zbuloi se ai po fluturonte ulët kur nuk ishte e nevojshme dhe e sigurt për ta bërë diçka të tillë, raporton abcnews.al

Të dy incidentet tërhoqën mbulim të gjerë për shkak të famës së viktimave. Siç ndodhi me një incident në vitin 2012, kur Paul McCartney për pak u përplas me helikopterin e tij kur piloti u çorientua.

 

Njësoj si ylli i basketbollit, Bryant, që po udhëtonte me një Sikorsky S-76, një model i prodhuar në vitet ’70 për t’u përdorur në industrinë e naftës.

Frika e publikur për sigurinë e helikopterëve është shtuar edhe për shkak të tragjedive me turistë. Tre të tilla ndodhën në Nju Jork, në Kanionin e Madh dhe në Australi brenda pak muajsh në vitin 2018.

Po ashtu ka një dyshim të frikshëm se mënyra se si fluturojnë helikopterët, i bën ata shumë të rrezikshëm , raporton abcnews.al

Atëherë cila është e vërteta?

Përgjigjia e drejtpërdrejtë është se kjo është çështje opinioni. Një përgjigje më e qartë është se gjithçka varet nga qasja që keni ju ndaj rrezikut, po ashtu edhe nga interpretimi i statistikave të ndryshme rreth numrit të aksidenteve.

Ndoshta shifra më e përfolur është ajo nga Administrata e Aviacionit Federal në SHBA, që po vazhdon  hetimet për vdekjen e Bryant. Ata tregojnë se helikopterët shkaktojnë 3.45 aksidente për 100 mijë orë fluturim dhe 0.93 fatale në vitin e fundit, sipas të dhënave. Në industrinë e aviacionit, shkalla e krahasueshme është 0.84 aksidente fatale.

Në vitet e shkuara, shifra ka qenë më e keqe- mes viteve 2000 dhe 2005, kishte 2.36 vdekje për 100 mijë orë fluturimi me helikopter.

 

David Gleave, një hetues i sigurisë ajrore, thotë: “Helikopterët kanë një shkallë më të lartë aksidentesh sesa avionët me krahë bazuar në orët e fluturimit. Por nëse i konsideron me milje, shkalla e aksidentëve është shumë më e lartë sepse ata nuk janë aq të shpejtë”.

Gleave i konsideron helikopterët si relativisht të rrezikshëm, por kjo nuk do të thotë se rreziku është në nivele të papranueshme. Ai ia atriubon rrezikun e rritur kompleksitetit teknik dhe pjesëve rrotulluese.

Por disa reflektojnë për faktin se helikopterët shpesh përdoren për të ndërmarrë udhëtime të rrezikshme, të papërshtatshme për avionët. Helikopterët shpesh përdoren në misione të kërkim-shpëtimit, të cilat ndodhin në kushte të vështira atmosferike.

Një tjetër shkak i aksidenteve janë edhe defektet teknike, siç ndodhi me pronarin e Leicester, ku një vidë që kontrollonte rotorin e bishtit të helikopterit, u këput , raporton abcnews.al

 

Për dallin nga avionët, që mund të ulen në mënyrë të sigurt edhe kur kanë probleme në motorr, një helikopter është e pamundur të pilotohet nëse rotori i bishtit, që e mban atë drejtë, ndalon së punuari. Megjithatë, është krejt e mundur që të shmanget tragjedia nëse dëmtohet rotori kryesor.

Julian Bray, një ekspert i aviacionit, thotë: “Mund të ulësh një helikopter edhe nëse nuk funksionon motorri. Rotori ngadalësohet, por nuk bie. Rotori i bishtit është i rrezikshëm, sepse pa të, helikopteri bëhet si një shufër”.

Duket e frikshme, por shanset që të ndodhë kjo, janë të pakëta. Dhe helikopteri mund t’ju dërgojë në vende të ndryshme, ku format e tjera të transportit nuk arrijnë me atë shpejtësi.

 

Me fjalë të tjera, nëse doni të udhëtoni me një helikopter, vihet në diskutim  pyetja e vjetër: analiza mes riskut dhe shpërblimit./abcnews.al

kobe-bryant-vanessa-getty-825x580-1.jpg
So Nila10:40 | 28/01/2020

Kobe Bryant i përdorte helikopterët thuajse përditë, por ai dhe gruaja e tij nuk fluturonin kurrë bashkë.

“Ai dhe Vanessa kishin rënë dakord që s’do të fluturonin kurrë në helikopter bashkë,” tha një burim për People.

Bryant, vajza e tij 13-vjeçare Gianna dhe shtatë njerëz të tjerë, humbën jetën si pasojë e aksidentit të së dielës. Bryant la pas gruan, Vanessa, 37 vjeçe dhe tre vajza, Natalia, 17, Bianka, 3 dhe Capri, që  lindi në qershor të 2019-s.

Ish basketbollisti 41-vjeçar i NBA dhe e bija po shkonin në një lojë basketbolli.

 

I njëjti burim tha për People se Bryant udhëtonte vetëm me pilotin Ara Zobayan, i cili gjithashtu humbi jetën në aksident.

Bryant filloi të udhëtonte me helikopter për të kaluar më shumë kohë me familjen dhe më pak kohë në trafik.

“Ngecja në trafik dhe humbisja diçka të rëndësishme në shkollë,” tha ai në 2018-n. “Duhet të gjeja një mënyrë për t’u stërvitur dhe fokusuar te sporti, por pa lënë familjen pas dore.”

“Aty filloi gjithçka. Mund të shkoja në stërvitje dhe të kthehesha për 15 minuta,” shtoi ai.

Në një intervistë të publikuar në nëntor, Bryant tha se nga gjithë arritjet e tij, fëmijët ishin arritja më e madhe.

 

“Jam shumë krenar që jam baba; është arritja ime më e madhe,” tha ai. “Kam mësuar kaq shumë, por besoj se ndjenja më e thellë është dashuria e pakushtëzuar, e papërmbajtur që ke për fëmijët. Jam bekuar katër herë me këtë ndjesi dhe është gjëja më e fuqishme në botë.”/abcnews.al

110657727_gettyimages-1196094984.jpg
So Nila09:38 | 28/01/2020

Kompanitë në Kinë kanë këshilluar stafin të punojnë nga shtëpia në mënyrë që të shmangin përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Bizneset gjithashtu u kanë ofruar punëtorëve pushime më të gjata, si dhe u kanë treguar  punonjësve që kthehen nga zonat më të prekura, të qëndrojnë  larg punës.

Ky lajmërim vjen pasi qeveria kineze zgjati festën e Vitit të Ri Lunar me tre ditë deri të dielën.

Të paktën 106 njerëz kanë vdekur tani në Kinë nga virusi dhe janë konfirmuar gati 3000 raste në të gjithë botën.

Bytedance, e cila zotëron platformën e videove TikTok, dhe gjiganti i lojërave kineze Tencent i kanë thënë stafit të punojnë nga shtëpia, raporton abcnews.al

Zinxhiri i restoranteve Hotpot Haidilao ka mbyllur degët e saj  në Kinë deri të premten.

Të dielën, qeveria e qytetit të Suzhou tha se bizneset atje do të jenë të mbyllura të paktën deri me  8 shkurt.

Disa kompani, duke përfshirë grupin zviceran bankar UBS dhe kompanitë Country Garden, u kanë thënë stafit që ktheheshin nga qyteti i Wuhan ose provinca Hubei të qëndrojnë vetë në shtëpi dhe gjithashtu të marin vetë përkujdesin e duhur.

Në Hong Kong, bursa ka anuluar një ceremoni të planifikuar për të mërkurën për të festuar ditën e parë së tregtisë të Vitit të Ri Lunar, për shkak të  rrezikut nga infeksioni.

Tregjet globale janë gjithashtu të shqetësuar se masat për të ndaluar përhapjen e virusit të ngjashëm me gripin do të kenë një ndikim negativ në ekonominë globale.

Në Tokio, indeksi i aksioneve Japoneze Nikkei 225 ra me 2% pasi qeveria kineze njoftoi këtë fundjavë se do të zgjasë festën e vitit të ri Lunar për një javë , raporton abcnews.al

Shkëmbimet e aksioneve në Shanghai dhe Shenzhen, janë planifikuar të qëndrojnë të mbyllura deri më 2 shkurt.

Çmimet duke filluar nga nafta dhe bakër kanë rënë, pasi edhe tregtarët kanë theksuar se kërkesa globale do të bie ndërsa qytetet kineze do të vazhdojnë jenë të mbyllura.

Princi Abdulaziz bin Salman Al-Saud tha që ai po vëzhgonte nga afër zhvillimet në Kinë.

Çmimet e bakrit në Londër ranë me 1.9% në nivelin më të ulët në pothuajse tetë javë. Kjo pasoi në rënien e javës së kaluar në 5.5%, rënia më e madhe  në pesë vitet e fundit./abcnews.al

OCR-Z-CORONAVIRUS-01-16x9-1.jpg
So Nila09:19 | 28/01/2020

Nëse keni porositur diçka nga Alibaba apo AliExpress, nuk jeni të vetmit. Nëse keni frikë ta merrni në postë se mos ju infekton me koronavirus, gjithashtu nuk jeni të vetmit.

Një shqetësim të tillë patën edhe disa amerikanë, të cilëve iu përgjigjën zyrtarë të Center for Disease Control. Nuk ka prova që vërtetojnë se koronavirusi mund të përhapet përmes mallrave të importuar.

“Në përgjithësi, ngaqë koronaviruset nuk mbijetojnë dot gjatë në sipërfaqe të pajeta, shanset që të përhapet nga produktet e ardhura nga Kina janë shumë të pakëta,” tha Dr. Nancy Messonnier e CDC.

Edhe në rastin më të keq –  nëse një person i infektuar tështin mbi çantën e porositur, niset  me postë dhe i bie në duar marrësit – rreziku është thuajse zero.

Mbi këtë virus specifik dihet shumë pak sepse është i ri, por viruset e ngjashmee SARS dhe MERS, mund të jetojnë vetëm për pak orë në sipërfaqen e një objekti.

Në mënyrë tipike duhen të paktën tre ditë që një paketë të mbërrijë nga Kina në Kaliforni, sipas UPS dhe FedEx. Kështu që virusi nuk do të jetë në gjendje të mbijetojë aq gjatë .

Ndërsa në vendin tonë që një pako të vijë nga Kina duhet të paktën një javë, kështu që virusi s’do të mbijetonte sa për të infektuar marrësin e pakos. Këta lloje virusesh mund të kalojnë nga njeriu në njeri.

Përsa i përket importimit të  kafshëve ose produkteve shtazore të importuara nga Kina, CDC nuk ka asnjë provë që sugjeron se ato paraqesin rrezik .

“Ne nuk e dimë nëse ky virus do të veprojë njësoj” si SARS dhe MERS, tha Messonnier. “Por nuk ka prova që të mbështesin transmetueshmërinë dhe nuk ka raste në SH.B.A. apo vendet e tjera që vinë  nga mallrat e importuara.”/abcnews.al

 

 

gazetari-1.jpg
So Nila08:56 | 28/01/2020

Coronavirus is spreading rapidly in China, which has so far caused 106 deaths.

To talk about the tremendous situation in China, the Albanian journalist Edison Myrteza, who lives in Beijing was in a direct line to the “Morning Abc”.

Parts from the studio interview:

How can you live in China and not take the subway?

Beijing is too big, maybe because it’s Chinese New Year too – everyone’s coming home. There are not many people in the cities, if you want to use the subway you can use it, but it is better to save yourself.

Are Chinese people celebrating New Year meanwhile?

Unlike previous years, it has not been celebrated. Maybe in small countries they have tried to celebrate. But this year unlike other years has been very unenthusiastic  People are very scared.

I read a statement from our ambassador there, have you ever thought of coming back to Albania?

This question has been asked to me by hundreds people. I just came to Albania and it is probably impossible for me to move. After a few days we will probably start to work normally.

It is not known  the exact number of Albanians there. The Embassy does not have a database for Albanians and this thing had to be done many years ago.

The embassy says there are many Albanians doing business with China. The number is something portable like having or not having a database?

Yes of course, but the database should be for those who stay more than 6 months. It is not known, I can not say for an exact number but this had to be done many years ago.

Maybe the number of those affected may be much higher than the media says, but we have only the Chinese media which we can refer.

At Euronews I have seen a report where Chinese scientists are trying to figure out ways of transmitting and saying there is no mutation. Are they  working on this?

It was said in fact that it is mutated but now it is said no. There is no official confirmation of this yet. Maybe they want to make it a problem. Maybe the US president will help to ease tensions in both countries./abcnews.al

 

1580184921_Meghan-Markle39s-father-threatens-to-do-monthly-interviews-until-she.jpg
So Nila08:50 | 28/01/2020

Thomas Markle, babai i Meghan-it, kërkon sërish të bëhet me çdo kusht qendra e vëmendjes. Kësaj here ai është i sigurt se do të marrë masa nëse e bija nuk kontakton me të.

“Do të jap një intervistë dhe do të pres 30 ditë për një përgjigje prej saj. Nëse nuk marr asgjë, do të jap një tjetër intervistë. Eshtë e vetmja mundësi që kam…Nëse pas kësaj interviste nuk marr asnjë lajm prej askujt, do të dal sërish pas 30 ditësh.  Nuk dua të ulem në sallonin e shtëpisë për pjesën e mbetur të jetës dhe të pres që dikush të më përgjigjet.”- është shprehur ai gjatë intervistës për “Good Morning Britain”.

Ndërkohë që Meghan nuk bën përpjekjen më të vogël për të komunikuar me të atin, ky i fundit tregon se ka folur edhe me të ëmën e saj, Doria për t’u lidhur me dukeshën. As kjo nuk funksionoi.

“Nuk mendoj se ajo po bullizohet në një formë apo një tjetër për racizëm. Të gjithë që përdorin rrjete sociale e dinë që kjo është shumë larg të vërtetës. Edhe nëse e takoj në një seancë gjyqi, do të ishte shumë mirë. Të paktën më në fund do t’i shoh, por unë s’dua të luftoj kundër tyre. S’është qëllimi im.”- u shpreh ai.

Thomas nuk e ka takuar kurrë Harry-n dhe as nipin e tij, Archie-n, kurse marrëdhënia me Meghan ka qenë gjithnjë e komplikuar. Problemet familjare dolën më shumë në pah pas dasmës Meghan-Harry.

Babai tentoi të ribashkohej me Meghan-in, por ky dokumentar i prishi më shumë punë

Babai i Meghan-it mund të dëshmojë kundër saj në gjyq./abcnews.al

Capture-49.png
So Nila08:30 | 28/01/2020

Koronavirusi i rrezikshëm në Kinë, i cili po përhapet edhe në shtete të tjera, ka shënuar deri tani 106 viktima  dhe 2823 raste të konfirmuara infeksioni.

Për virusin që ka panikosur botën, aktori dhe regjisori Blake Ridder, ka realizuar një film me metrazh të shkurtër.

Ai luan rolin e Steven, një djalosh i cili u infektua me koronavirusin gjatë vizitës së familjarëve të tij në Kinë, pasi jetonte në Shtetet e Bashkuara.

Ai filmon veten çdo ditë, duke treguar hap pas habi si përkeqësohej gjendja e tij, deri në momentin që virusi i mori jetën.

Për më tepër, ndiqni filmin me metrazh të shkurtër më poshtë:/abcnews.al

 

Screenshot_15-38-800x450-1.png
So Nila18:51 | 27/01/2020

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ish-shefi i ushtrisë Benny Gantz, ndodhen në SHBA ku pritet që të takohen me presidentin amerikan Donald Trump.

Mediat amerikane bëjnë me dije se takimet do të zhvillohen të ndara në Shtëpinë e Bardhë, ku presidenti Donald Trump pritet të paraqesë hollësi për planin e tij të shumëpritur për zgjidhjen e konflikti izraelito-palestinez.

Ndërkohë të martën pritet që të jepen dhe detajet në lidhje me takimin që do të zhvillojë presidenti Trump me Kryeministrit Netanyahu.

“Të hënën do të takoj Presidentin Trump ndërsa të martën, së bashku me të, ne do të bëjmë histori,” tha zoti Natanyahu. Nga ana e tij, zoti Gantz tha se ai po pret me padurim atë që e quajti një “vizitë shumë të rëndësishme”.

Ndërkohë deri më tani palestinezët e kundërshtojnë qasjen e administratës Trump dhe atë që ata e shohin si një paragjykim pro-izraelit, prandaj shanset për sukses duken të zbehta.

Ministria e jashtme palestineze tha në një deklaratë të dielën se asnjë Palestinez nuk do ta pranonte planin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono