Ankesa për arsimin parauniversitar, Shahini: Pezullohet drejtoresha e Matit

15:21 | 24/01/201915:210

Ministrja e Arsimit Besa Shahini ka pezulluar nga detyra drejtoreshën e Zyrës Arsimore të Matit.  Vendimi vjen pas ankesave të qyetareve në portalin e bashkëqeverisjes me ta. Ndërkohë ministrja e Arsimit u shpreh dhe për riorganizim të zyrave arsimore.

Vëmendjen e mori protesta e studentëve, por dhjetorin që lamë pas ankesat nuk kanë munguar as për çështje që kanë të bëjnë me arsimin parauniversitar.

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Besa Shahini tregoi se punësimi i mësuesve pa respektuar portalin, transferimi i tyre apo punësimi i mësuesve ndihmës ishin shqetësimet kryesore që qyetarët kanë shprehur në “shqiperiaqeduam.al”. Rekord mban zyra arsimore e Matit.

“Ne e hapëm portalin për të parë sa ankesa ka pasur në zyrën arsimore në mat dhe kanë qenë 41 ankesa për vitin e kaluar. Për një zyrë të vogël që i shërben 30 shkollave dhe 600 mësuesve është shifër rekord ankesash”

Ministrja e Arsimit thotë se ka marrë masa.

“Dje është pezulluar drejtoresha e Zyrës Arsimore dhe ka filluar proces verifikimi i ankesave ndaj vendimeve të saj”.

Drejtoritë Arsimore Rajonale do të riorganziohen. Në rast shkeljesh drejtuesit e tyre do të zëvendësohen me të deleguar nga Tirana deri në emërimin e një tjetri.

Ndërkohë ministrja e Arsimit tregoi se po plotësohet udhëzimi për punësimin e mësuesve.

“Tri janë çështjet kryesore që po i adresojmë, e para ka të bëjë me emërimin e mësuesit ndihmës vetëm përmes portalit, prioritet kanë mësuesit që kanë arsimim te pedagogjia speciale dhe e dyta  te definimi i pikave të vlerësimit të dosjeve të kandidatëve për mësues. Do t’u japim përparësi kandidatëve që njohin gjuhë të huaj dhe kanë përparësi kandidatët që kanë dalë mirë në rezultatet e studimeve. E treta përfshirja e mësuesve të lëndëve të përgjithshme në shkollat profesionale”.

Ndërkohë Shahini tha se çdo vendim i marrë jashtë portalit “Mësues për Shqipërinë” do të konsiderohet i paligjshëm. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono