Akuzat e Pekinit: Faktorë perëndimorë mbështesin protestat në Hong Kong

16:30 | 29/07/201916:300

Sipas autoriteteve kineze janë politikanë perëndimorë ata që mbështesin protestat në Hong Kong, me shpresën për të penguar zhvillimin e Kinës. Gjithsesi ata nuk kanë dhënë emra konkretë.

Disa politikanë perëndimorë po ushqejnë protestën në Hong Kong me shpresën për të vënë në vështirësi Kinën dhe të ndalojnë zhvillimin e saj. Është kjo deklarata e Jang Guang, zëdhënësit të zyrës së ekzekutivit për çështjet e jashtme të Hong Kong.

Ai komentoi protestat e vazhdueshme në rajonin special administrative kinez. Këto përpjekje sipas tij nuk do të shërbejnë për asgjë pasi Pekini nuk do të tolerojë ndërhyrje të jashtme në çështjet e ish kolonisë britanike.

Zëdhënësi nuk ka përmendur emra personash apo vendesh. Qeveria kineze i ka kërkuar ekzekutivit të Hong Kong që të dënojë autorët e akteve të dhunës dhe të rivendosë sa më shpejt rendin, një ditë pas protestave të reja në ish-koloninë britanike./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono