Zyrtari por-rus: Moska ka filluar të sulmojë fabrikën e çelikut

schedule18:07 - 19 Prill, 2022

schedule 18:07 - 19 Prill, 2022

Luftëtarët e mbështetur nga Rusia po sulmojnë fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, sipas një zyrtari pro-Moskës.

Eduard Basurin, i cili përfaqëson Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut, tha se trupat sulmuese po ndihmohen nga avionët dhe artileria ruse. Qyteti strategjik port jugor është rrethuar nga trupat ruse që nga fillimi i marsit.

Forcat ruse po bombardojnë fuqishëm zonën dhe po bombardojnë zonat e banuara në një pjesë tjetër të qytetit, thotë një këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit. Një mijë civilë ndodhen gjithashtu në uzinën Azovstal, thonë zyrtarët lokalë.

Civilët janë strehuar në bunkerë dhe tunele në atë vend. BBC raporton se Moska ka deklaruar se shumica e qytetit është nën kontrollin rus.

Rusia u ka bërë thirrje ushtarëve ukrainas që mbrojnë qytetin të dorëzohen, duke u dhënë një ultimatum./abcnews.al/