Zyrtarët rusë u bëjnë thirrje banorëve të Khersonit të përdorin rubla

schedule10:12 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 10:12 - 6 Dhjetor, 2022

Zyrtarët e vendosur rusë në zonat e pushtuara të rajonit Kherson i kanë kërkuar banorëve që të përdorin rubla. Pagesat në monedhën kombëtare të Ukrainës, hryvnia, do të përfundojnë më 1 janar, njoftoi kreu i forcave pushtuese Vladimir Saldo në një video të postuar në Telegram, shkruajnë mediat e huaja.

Ata përmendën gjithashtu rënien masive të vlerës së hryvnia për shkak të problemeve ekonomike të Ukrainës. Kherson u rimor nga forcat ukrainase në nëntor, por trupat ruse vazhdojnë të pushtojnë pjesë të mëdha të rajonit Kherson.

Rajonet e aneksuara të Luhanskut dhe Donetskut tashmë përdorin rublën.

/abcnews.al