Zoran Zaev reagon sërish për bisedën me komedianët

schedule17:10 - 10 Korrik, 2019

schedule 17:10 - 10 Korrik, 2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka reaguar sërish sot pas publikimit të bisedës telefonike që ai ka bërë me dy komedianë dhe ku shprehej për ndarjen e Kosovës. Zaev u shpreh se kishte folur për informacione që kishte marrë nga media.

“Zgjidhja që po diskutojnë është që 10 komuna në pjesën veriore të Kosovës t’i jepen Serbisë, dhe disa komuna në jug të Serbisë ti jepen Kosovës. Ky është ndryshim kufijsh dhe nuk është i mundur sepse përtej vijave të reja kufitare sërish ka andej e këtij kufirit si serbë edhe kosovarë dhe kjo vetëm se do të prodhonte luftëra. Ballkani do të ishte sërish një fuçi baruti”. 

Edhe pse shpresoi se ajo që e ka folur me komediatnët rusë nuk do të ndikojë tek shtetet e rajonit, pikërisht deklarata e tij për planet për ndarjen e Kosovës e bëri opozitën atje që të kërkojë zgjedhje të parakohshme, që të parandalohet plani siç e quajnë ata, serbo-rus. Por kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev thotë që informata të sakta nuk ka pasur, por ka diskutuar me informatat që i ka dëgjuar në media.

“Unë edhe aty ku flas, them se kam dëgjuar… Askush me mua nuk ka ndarë informata të tilla, as pala kosovare, e as pala serbe sepse ai është problem bilateral. Ne jemi këtu si miq që duan zgjidhje. Detaje askush nuk ka ndarë me ne, të gjithë ne kemi folur nga ajo që e kemi dëgjuar që është publikuar në media”, tha ai.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev shtoi se komunikimi midis tij dhe komedianëve rus ka qenë reciproke, ai tha se edhe vetë i ka kërkuar disa herë duke menduar se po bisedon me Poroshenkon dhe Stoltenbergun. I pyetur se kur e ka kuptuar se bëhet fjalë për mashtrim, Zaev ka zbuluar se e ka marrë vesh parmbrëmë, kur edhe janë publikuar incizimet./ABC News Albania 24/7