Zoran Zaev i gatshëm të ulet përsëri me Mickovskin

16:20 | 30/09/201916:200

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev është shprehur i gatshëm për tu ulur sërish në tryezën e bisedimeve me opozitën për të vendosur rreth prokurorisë speciale publike.

Saktë para një muaji filloi seanca e Komisionit për çështje evropiane, ku në rend të ditës ishte edhe Ligji për Prokurorinë Publike, e deri më sot assesi të përfundojë.

Për shkak se ligji është me flamur evropian dhe duhet të kalojë me procedurë të shpejt, debati është i kufizuar në vetëm dy ditë pune. Në ditën e parë partitë u dakorduan për 10 amendamente, e deri më sot, nuk është arritur marrëveshje për 41 amendamentet tjera.

Seanca për Ligjin për Prokurori është e hapur dhe pret raportin nga Komisioni.

Unë nuk mundem ta vazhdoj atë pikë pa raport të komisionit. Por përsëris, ato janë taktika të partive politike”, tha kryetari i kuvendit Talat Xhaferi.

Kryeministri, Zoran Zaev, u bëri thirrje grupeve të punës që të mundohen të gjejnë gjuhë të përbashkët, e sa i përket takimit të liderëve, ai është i gatshëm që sërish të ulet me Mickoskin.

“Unë jam i gatshëm që të ulemi sërish në takim liderësh. Edhe një herë e theksoj se shtetet anëtare e konfirmojnë se është mirë që garantohet ardhmëria e lëndëve, ajo është shumë e rëndësishme, e me këtë garantohet edhe ardhmëria e vet institucionit, prokurorët vazhdojnë ti udhëheqin këto lëndë. Është e rëndësishme që të sillet ligji me konsensus, mes të gjitha partive që të mundemi edhe më shumë ta garantojmë ardhmërinë e këtyre lëndëve”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev.

Edhe pse për ligjin e ri partitë nuk po merren vesh, nëpërmjet ligjit të vjetër për Prokurorinë, u sigurua ardhmëria e lëndëve të hapura nga Prokuroria Speciale. Lëndët i mori prokuroria e rregullt, e më pas sërish ia u shpërndau prokurorëve të njëjtë që kanë qenë në atë speciale./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono