Zgjidhja për emrin/Kotzias do të takohet në Bullgari me Dimitrov

schedule13:32 - 14 Shkurt, 2018

schedule 13:32 - 14 Shkurt, 2018

Ministrat e jashtëm të Athinës dhe Shkupit do të takohen përsëri në Bullgari ku do të vazhdojnë negociatat për gjetjen e zgjidhjes për emrin e Maqedonisë. Ndërkohë, mediat njoftojnë se në takimin e Vjenës, Kotzias nuk i ka dorëzuar draft-marrëveshjen homologut Dimitrov.

Mediat greke bëjnë me doje se, pas atij të zhvilluar në Vienë, do të ketë edhe një takim tjetër mes ministrit të jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov dhe homologut të tij grek, Nikos Kotzias. Sipas televizionit shtetëror ERT, takimi duhet të mbahet të enjten. Ndërkaq mediat e tjera publikojnë se është e mundur dhe me siguri të dy ministrat e punëve të jashtme të bisedojnë në margjinat e takimit joroformal Gimnih në Sofje.

“Kotzias dhe Dimitrov sërish do të takohen në Sofje, në këshillin joformal të MPJ-së nga BE-ja me kolegët e vendeve kandidate për integrim”, shkruan televizioni shtetëror grek. Ndërsa, gazeta “Avgi”, që njihet si media afër SYRIZA-s, thekson se gjithnjë e më shumë dendësohen hapat “për zgjidhjen e çështjes së Maqedonisë”.


Lidhur me bisedimet dyditore në Vjenë, përveç kumtesës nga Ministria e Jashtëme greke, që ishte identike dhe e dërguar në të njëjtën kohë me atë nga MPJ-ja të Maqedonisë, në Greqi nuk ekzistojnë detaje shtesë. “Katimerini” dhe “Avgi” zbulojnë se draft-marrëveshjen që Athina duhet t’ia propozojë Shkupit, nuk është dorëzuar në Vjenë.

“Greqia nga ana e saj shprehu interes të vazhdojnë kontaktet derisa Shkupi dhe Athina nuk arrijnë deri te teksti i përbashkët, përkatësisht marrëveshja që propozon Kotzias si bazë për biseda. Në tet-a-tetë, para takimit të tyre të mbrëmshëm me ndërmjetësuesin e OKB-së Mattheë Nimetz, dy ministrat diskutuan për çështjet thelbësore dhe procedurale”, shkruan gazeta “Katimerini”.

Ndërkohë, mediat nënvizojnë se dy palët kanë vullnetin e mirë për të gjetur një zgjidhje përfundimtare për emrin e Maqedonisë, duke parë edhe takimin e fundit në Vjenë mes Kotzias dhe Dimitrov me ndërmjetësin Nimetz i cili zgjati më shumë se 6 orë. Megjithatë, në bazë të raportimeve, palët ende nuk kanë kaluar në diskutimin e temave që cilësohen të vështira. Mediat në Athinë dhe Shkup gjerësisht kanë shkruar se opsioni më i mundshëm që mund të përdoret për emërtimin është “Gorna Makedonia” që do të thotë “Maqedonia e Epërme”./abcnews.al