Zgjedhjet, PD: 19 persona në Berat votuan 53 herë, dokumenti që fakton parregullsitë

schedule17:33 - 17 Maj, 2021

schedule 17:33 - 17 Maj, 2021

Partia Demokratike ka publikuar një dokument dhe deklaron se akuzat e saj për parregullsitë e procesit zgjedhor janë faktuar pasi po sipas selisë blu nga rishikimi i materialeve u zbulua se në qarkun e Beratit 19 persona kanë votuar 53 herë.

E ndërsa akuzon KAS-in, PD thotë se në qarkun e Beratit diferenca për mandatin e pestë të PS dhe mandatit të LSI është vetëm 77 vota.

Lexo edhe: Hapen kutitë e Beratit, Bele dhe Braho tregojnë provat

“Kryqëzimi i të dhënave të shenjave të gishtave ka faktuar votimin e parregullt në qarkun e Beratit. 19 persona kanë votuar 53 herë, mes të cilëve 2 persona kanë votuar 2 herë. Kjo e dhënë është shumë e rëndësishme, sepse verifikon që persona të ndryshëm kanë mashtruar duke votuar në emrin e personave të tjerë.

Dokumenti i publikuar nga PD

Në Qarkun e Beratit diferenca për mandatin e pestë të PS dhe mandatit të LSI është vetëm 77 vota. Ky dokument u pranua të merret nga KAS dhe nxjerr në pah parregullsitë proceduriale të procesit të votimit.

Lexo edhe: Hapja e kutive të Beratit, Vasili: Dhjetëra raste të votimit të shumëfishtë

PD theksoi se nëse KAS do të kishte pranuar të kerkonte edhe prova të tjera për blerjen e votës mes legalizimeve, punësimeve, përdorimit të shtetit për përfitim elektoral, masakra zgjedhore do të ishte shfaqur e plotë para shqiptarëve. PD akuzon KAS se po pengon transparencën e zgjedhjeve” deklaron PD, që ka kërkuar pavlefshmëri të zgjedhjeve në 9 qarqe./ db/ Abcnews.al