Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 7.3 Rihter, paralajmërim për një tsunami

schedule21:28 - 4 Mars, 2021

schedule 21:28 - 4 Mars, 2021

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Zelandën e Re, duke shkaktuar një paralajmërim për tsunami.

Sipas Qendrës së Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor (PTWC), tërmeti ka qenë me magnitudë 7.9 dhe u është kërkuar njerëzve që  jetojnë pranë bregdetit që të lëviznin në tokë sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndërkohë edhe më herët gjatë ditës së sotme, Zelanda e Re u godit nga një tërmet tjetër me magnitudë 7.2 i shkallës Richter./abcnews.al