Zbulimi: Dinosaurët me krahë të vegjël kishin performancën më të keqe fluturuese sesa pulat

schedule17:07 - 17 Mars, 2021

schedule 17:07 - 17 Mars, 2021

Zbulimi i dy dinosaurëve të vegjël me krahë të ngjashëm me shkopinjtë disa vjet më parë ishte ëndrra e një paleontologu. Vetëm se si evoluoi fluturimi te zogjtë është diçka që ne ende po përpiqemi ta gozhdojmë. Por një ekip studiuesish tani kanë theksuar se vetëm sepse keni krahë, nuk do të thotë domosdoshmërisht se jeni vërtet i mirë në fluturim. Në një studim të fundit, ekipi zbuloi se dy dinosaurët kishin aftësi fluturuese dukshëm më të këqija se një pulë.

“Yi qi” dhe “Ambopteryx longibrachium” janë dy lloje dinosaurësh që kanë jetuar rreth 160 milion vjet më parë, të dy kishin gishta jashtëzakonisht të zgjatur dhe një membranë lëkure që shtrihej midis tyre, e ngjashme me krahun e një shkopi. Kur u zbuluan për herë të parë, studiuesit vunë re disa karakteristika që tregonin se ishin krijesa rrëshqitëse, por studimi i ri i udhëhequr nga një ekip kinez-SH.B.A., dhe botuar në revistën iScience, zbuloi se ata nuk ishin në gjendje të fluturonin. Ajo gjithashtu arriti në përfundimin se dy dinosaurët e zbuluar në 2015, me të vërtetë nuk ishin të mirë për të hequr këmbët e tyre të vogla nga pemët në të cilat jetonin.

Duke përdorur imazhe fluoreshente të stimuluara me lazer, analiza e ekipit për fosilet ishte në gjendje të merrte detaje të vogla në indet e buta që nuk mund t’i shihni me dritë normale. Pastaj ekipi modeloi se si dinosaurët mund të kishin fluturuar, duke u përshtatur për gjëra të tilla si pesha, hapja e krahëve dhe vendosja e muskujve (të gjitha gjërat që nuk mund t’i themi vetëm nga fosilet).

“Ne zbuluam se “Yi qi” dhe “Ambopteryx longibrachium” kishin shumë vështirësi në fluturim dhe kishin mangësi të konsiderueshme në lëvizjen e bazuar në përplasje dhe aftësi të kufizuara rrëshqitëse”, shpjegoi autori i parë, biologu Thomas Deceçhi nga Universiteti Mount Marty në një raport i botuar të hënën në faqen e internetit të Science Alert.

“Pra, sipas gjetjeve tona, ne po shikojmë aftësi fluturuese shumë më keq se një pulë, ndoshta më keq se papagalli i Zelandës së Re pa fluturim, i cili gjithashtu është kryesisht i kufizuar në rrëshqitje nga pemët, por të paktën mund të përplaset për të kontrolluar prejardhja”, shtoi ai.l.k/abcnews.al