Xhami dhe çeliku fluturojnë në ajër, shpërthim i fuqishëm në qytetin amerikan

schedule15:40 - 25 Dhjetor, 2020

schedule 15:40 - 25 Dhjetor, 2020

Një shpërthim i fuqishëm ka bërë që copa xhami e çeliku të “fluturojnë” kudo në qytetin e Nashville, në Tennessee. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit  të Krishtlindjeve. Paraprakisht raportohet për disa viktima.

Të paktën 30 persona janë evakuuar nga apartamentet rreth e qark zonës së prekur rreth 5.30 të mëngjesit me orën lokale.

Në vendin e ngjarjes kanë shkuar skuadrat e çaktivizimit të bombave si dhe policia e zjarrfikësit. Radiot në Nashville raportojnë se si pasojë e shpërthimit ka dëme të mëdha strukturale ndërsa xhamat u thyen kudo.

 

Departamenti i zjarrit tha në një njoftim: Ka ndodhur një shpërthim. Kjo është një skenë aktive. Nuk ka detaje më të hollësishme deri më tani.

Sa i përket të lënduarve, raportohet se shumica prej tyre kanë plagë jo të rënda. s.b/abcnews.al/